• Aktualności

            • Akcja „Polakom na Ukrainie”

            • Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz okres zimowy stanowić będą ciężką próbę dla całej Ukrainy, ale także poważne wyzwanie dla Polaków zamieszkujących tereny, przede wszystkim wschodniej Ukrainy. Trwająca od wielu miesięcy wojna drastycznie wpłynęła na poziom życia obywateli Ukrainy, wśród których żyją dziesiątki tysięcy naszych rodaków, a ich sytuacja materialna z roku na rok ulega pogorszeniu.

              Dlatego wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem przy wsparciu Grupy Kapitałowej „Specjał” organizujemy zbiórkę produktów spożywczych, które trafią do polskiej społeczności z Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic oraz innych miejscowości.

              Zapraszamy Państwa serdecznie  do włączenia się w akcję „Polakom na Ukrainie”. Zbiórka odbędzie się w dniach od 1 do 12 grudnia br. Aby pomoc przybrała najbardziej efektywny charakter, prosimy o przekazywanie produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Zebrane artykuły przekażemy naszym rodakom w tygodniu poprzedzającym okres Świąt Bożego Narodzenia.

              Formy przekazania zebranych produktów: dostarczenie osobiste do Szkoły Podstawowej w Kramarzówce

              Termin: 9.12.2012

            • Andrzejki

            • 22.11.2022r. odbyła się długo wyczekiwana impreza andrzejkowa, która była podzielona na 2 etapy. Najpierw bawiły się klasy I-IV oraz przedszkole, a od godziny 16 do 20 klasy  V, VI,VII i VIII. Uświetniły ją przeboje muzyki współczesnej.
              Samorząd Uczniowski zorganizował wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których chętni uczniowie pokazali swoje wybitne umiejętności a w nagrodę otrzymali słodki upominek. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii.
              Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek zorganizowany przez rodziców. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

            • Laureaci i wyróżnienie w wojewódzkim konkursie sienkiewiczowskim

            • Kilkoro uczniów naszej szkoły wzięło udział w XVII edycji wojewódzkiego konkursu pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie ph. "Nam Henryk Sienkiewicz patronuje".

              Czworo z nich zdobyło najwyższe miejsca, jakie można w tym konkursie uzyskać - zdobyło tytuł laureata.

              Tytuły laureata w kategorii literackiej kl. IV-VI zdobyły:

              Alicja Buryło z kl. V oraz Katarzyna Grąz z kl. VI;

              wyróżnienie w tej samej kategorii uzyskała Oliwia Kędzior z kl. VI.

              W kategorii literackiej kl. VII-VIII tytuły laureata zdobyły uczennice:

              Zuzanna Leszczak z kl. VIII a oraz Amelia Pszonak z kl. VIII b.

              Serdecznie gratulujemy tak wielkich osiągnięć! Tym bardziej, iż tytuł laureata w tym konkursie skutkuje wpisem na świadectwo ukończenia szkoły, a uczeń uzyskuje za ten sukces dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły średniej.

            • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

            • 25 listopada dzieci z naszego przedszkola obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło ze swoim pluszowym przyjacielem, który został przedstawiony kolegom i koleżankom z grupy. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, zielone, czarne. A każdy z nich był piękny i wyjątkowy.
              W przedszkolu na dzieci czekało wiele misiowych atrakcji i niespodzianek.Były zabawy ruchowe, misiowe tańce, prace plastyczne, pamiątkowe dyplomy a przede wszystkim przedszkolaki poznały historię tego święta.
              Ten dzień w przedszkolu był pełen radości i wspólnej zabawy.

            • Koncert fortepianowy

            • Uczniowie klasy V 15 listopada uczestniczyli w koncercie fortepianowym w wykonaniu pani Swietłany Robulets - nauczyciela wyższego stopnia klasy fortepianu w ukraińskiej szkole muzycznej z Oczakowa - miasta nad Morzem Czarnym, które znajdowało się pod stałym obstrzałem ze strony sił rosyjskich. Wysłuchali oni utworów z klasyki muzyki poważnej i popularnej. Celem koncertu było wzbudzenie zainteresowania grą na instrumentach klawiszowych. Kierownictwo Centrum Kultury Sportu i Turystyki daje możliwość uczestniczenia w zajęciach nauki na terenie domu kultury. Wszyscy chętni w przedziale wiekowym od pięciu do stu lat mogą w nich wziąć udział zgodnie z hasłem na plakacie "Na naukę nigdynie jest za późno". 
              Pani Swietłana była pod wrażeniem spokojnego uczestnictwaw koncercie tak dużej liczby uczniów. Znak to, że w naszej gminie są grzeczne dzieci. Kilkoro z nich od razu wyraziło chęć uczestnictwaw takich spotkaniach. Wszystkich chętnych, u których pojawiła się obawa o problemach z komunikacją językową, zapewnia się, że one znikają podczas prezentowania sposobu gry, w czym pani Swietłana jest prawdziwą mistrzynią o wieloletnim stażu. Zainteresowanych kieruje się do pana dyrektora domu kultury lub osobiście do pani Swietłany we wtorki i czwartki w godz.12.00 - 17.00.
              Dziękujemy paniom Agacie Jasiłek i Magdalenie Bułdys za pomoc transportową naszych pociech.

            • Pasja i wytrwałość.

            • Uczennica klasy szóstej, Katarzyna Grąz zdobyła pierwsze miejsce w Otwartym Turnieju Tańca Towarzyskiego, organizowanym w Łańcucie. Kasia trenuje taniec towarzyski od 6 lat w zespole TAKT w Jarosławiu. Oprócz wspaniałego sukcesu, gratulujemy Kasi również konsekwencji i wytrwałości w rozwijaniu swoich zainteresowań.

            • Spotkanie z ratownikami medycznymi

            • Dzięki uprzejmości ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, pana Bartłomieja Raby oraz pana Mateusza Siary, uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z charakterystyką pracy ratownika medycznego. Zaproszeni goście opowiedzieli uczniom o trudach pracy w zawodzie ratownika medycznego oraz przeszkolili młodzież w zakresie pierwszej pomocy. Na koniec uczniowie mieli okazję obejrzeć karetkę.

              Społeczność szkoły składa serdeczne podziękowania za poświęcony czas i ciekawą prezentację jednocześnie życząc radości z wykonywanej pracy.

            • ,,Mali ratownicy" z klasy drugiej.

            • Podczas zajęć dzieci poznały zasady zachowania bezpieczeństwa oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia. Każde dziecko nabyło umiejętności wzywania pomocy oraz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym zarówno przytomnym jak i tym, którzy nie oddychają. Z dużym zapałem wykonywały uciski ratownicze z wykorzystaniem fantomu. Uwieńczeniem tych działań było spotkanie z ratownikami medycznymi, którzy chętnie zaprezentowali wyposażenie karetki i udzielali obszernych informacji. Wszyscy uczniowie z zapałem uczestniczyli w spotkaniu.

            • Mistrz i wicemistrz Ortografii Ziemi Pruchnickiej

            • Z radością informujemy, iż dwie uczennice naszej szkoły oraz nauczycielka odniosły sukces w XII edycji gminnego konkursu ph. "Pruchnickie Szranki Ortograficzne" o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Pruchnickiej.

              Zostały nimi:
              Oliwia Kędzior  z  kl. VI - zdobyła I miejsce
              Aleksandra Buryło  z  kl. VIII B - zajęła II miejsce
              Pani Katarzyna Tomczyk-Raba w kategorii osób dorosłych  zdobyła I miejsce.

                             Serdecznie gratulujemy

            • Akcja Świąteczna Paczka

            • Samorząd uczniowski serdecznie zaprasza do udziału w akcji charytatywnej Świąteczna Paczka. Słodycze i kosmetyki zbieramy do 12 grudnia, następnie zostaną one przekazane do Regionalnej Placówki Opiekuńczo - Terapeutycznej.Dziękujemy!

            • Święto Niepodległości

            • Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

              Apel rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego o godz. 11.11, zgodnie z ogólnopolską akcją „Szkoła do hymnu” .

              Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klasy III i VI przybliżyli  historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Opowiadali o walce z zaborcami oraz patriotyzmie naszych przodków, recytowali wiersze, a także śpiewali  pieśni patriotyczne.

              Odpowiedni strój, wysłuchanie apelu z  powagą  i  zaangażowaniem,  to szacunek dla historii oraz dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu. Podkreślić należy, iż patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy, my Polacy, szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy,  dbanie o poprawność języka ojczystego, zarówno w mowie, jak i piśmie, troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowej tradycji.

              Apel zakończył się przemówieniem Pani dyrektor szkoły, mgr inż. Ewy Jodłowskiej-Zając.

            • Dzień zdrowego śniadania

            • Już po raz kolejny klasy 1-3 włączyły się do akcji „Śniadanie Daje Moc”. Uczniowie wraz z wychowawczyniami przygotowali pyszne kanapki z przyniesionych produktów, wśród których dominowały warzywa, owoce i nabiał. Celem akcji jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i ważnej roli śniadania w naszej codziennej diecie.

            • Spotkanie z policjantami

            • Policjanci z Komisariatu Policji w Pruchniku dzisiejszego poranka odwiedzili naszą szkołę. Tematem prelekcji dla klas młodszych było bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej. Rozmawialiśmy na temat konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci zobaczyły prawdziwe policyjne kajdanki, które zaprezentował pan policjant, pałkę oraz broń. Policjant zwrócił uwagę dzieci na kolor umundurowania oraz przybliżył im na czym polega praca Policjanta. W klasach VIII w ramach zajęć z doradztwa zawodowego policjanci opowiedzieli o tym jak wygląda policyjna służba i jakie kryteria należy spełnić by zostać policjantem. Zapoznali z charakterystyką pracy w Policji. Odpowiedzieli młodzieży m.in. na temat naboru i rekrutacji do Policji. Zaznajomili zebranych z etapami rekrutacji i kryteriami, jakie musi spełnić przyszły kandydat na policjanta informując jednocześnie o możliwościach rozwoju oraz kształcenia się w szkołach policji. Na spotkaniu zgromadzonym uczniom zaprezentowano różne aspekty służby w tej formacji. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze, a sami uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i aktywnością.

            • Wycieczka na cmentarz

            • Tradycyjnie, jak co roku uczniowie klasy pierwszej i drugiej wraz z wychowawczyniami wybrały się na cmentarz, celem uczczenia pamięci zmarłych.
              Dzieci wspólnie pomodliły się i zapaliły znicze przed krzyżem, na grobach swoich bliskich i na opuszczonych mogiłach. Szczególną uwagę zwróciły na grób proboszcza naszej parafii.Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci dużym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione.
              W czasie wycieczki, dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
              W drodze powrotnej podziwialiśmy piękno jesiennej przyrody.

            • PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

            • 28 października dzieci z Oddziału Przedszkolnego A oraz uczniowie z kl. III wraz z wychowawcami udali się na miejscowy cmentarz.  

              Okres przed świętem zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli. W ciszy i w zadumie zaświeciliśmy znicz pod krzyżem i na grobach bliskich. Pogoda dopisała więc spacerkiem po alejkach obeszliśmy cmentarz zwracając uwagę na groby te starsze jak i współczesne. Dzieci były bardzo skupione i zaciekawione.

              Była to niewątpliwie jedna z ważniejszych lekcji historii,  wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci.

            • Dzień Dyni

            • „ Jak przyjemnie i wesoło, kiedy dynia krąży w koło –

              dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam”

              W poniedziałek, 31 października , przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego B świętowały Dzień Dyni. Była to świetna okazja do tego, aby dzieci poznały to mało popularne warzywo. Tego dnia w przedszkolu królował kolor pomarańczowy. Każdy przedszkolak miał na sobie pomarańczowy element ubrania. Oprócz tego dyniowe dekoracje oraz prezentacja ciekawych okazów dyń jadalnych i ozdobnych sprawiły, że był to prawdziwy dyniowy dzień. Przedszkolaki mogły oglądać, dotykać różnej wielkości i różnego ubarwienia dynie. Podczas zajęć poznały wiele informacji dotyczących wartości żywieniowych, budowy i zastosowania dyń. Ten dzień był przepełniony zajęciami plastycznymi, piosenkami i zabawami. Dużo radości sprawiło dzieciom pozowanie do zdjęć przy dyniowej fotobudce. Na koniec wszystkie przedszkolaki otrzymały za swoje zaangażowanie ozdobne medale.

            • Pruchnickie Szranki Ortograficzne

            •             21 października br. uczniowie z klas: piątej, szóstej i ósmych wzięli udział w gminnym konkursie ortograficznym noszącym w tym roku nazwę: XII Pruchnickie Szranki Ortograficzne. Młodzież mierzyła się tym razem z tekstem zatytułowanym "Jak mistrz Twardowski diabła przechytrzył", w którym można było znaleźć sporo archaizmów, gdyż był on oparty na legendzie o panu Twardowskim, jak i równocześnie nawiązywał do wiersza Adama Mickiewicza "Pani Twardowska".

                          Uczestnicy dyktanda byli zmuszeni przejść przez meandry nie tylko wspomnianych archaizmów, ale i imiesłowów, licznych przecinków oraz wyrazów dźwiękonaśladowczych, które wszystkim sprawiły chyba najwięcej problemów.

                          Dziękujemy uczniom, którzy poświęcili część swego wolnego piątkowego popołudnia na udział w konkursie i ... oczekujemy na ogłoszenie wyników.

            • Dyskoteka szkolna

            • 26 października samorząd uczniowski zorganizował w naszej szkole dyskotekę.
              Tego dnia przy dźwiękach różnych melodii bawili się uczniowie od klasy VI do VIII. Na imprezie nie zabrakło tradycyjnej zabawy w chusteczkę, czy belgijki. Każdy z pewnością świetnie się bawił, co było widać na roześmianych twarzach.

            • Za nami próbna ewakuacja

            • Chłodny ranek, dzień zapowiadał się jak każdy inny, jednak nie do końca…. Na czwartej godzinie lekcyjnej nagle usłyszeliśmy sygnał dzwonka z przerwami, co oznaczało niestety sygnał alarmowy. Przerwane lekcje, szybkie decyzje o wyjściu z klasy na boisko szkolne odpowiednim wyjściem ewakuacyjnym, przewidzianym dla danej sali lekcyjnej. Trochę dezorientacji, co się dzieje, ale wychodzimy sprawnie, bez paniki z naszymi nauczycielami. Nadjechał na sygnałach wóz strażacki OSP w Kramarzówce. Panowie Strażacy, zabezpieczeni w maski, szybko sprawdzili teren szkoły, czy nikt nie pozostał w budynku.
              A na boisku p. Dyrektor sprawdziła obecność, przyjmując dane od nauczycieli o stanie frekwencji z każdej klasy oraz pracowników administracji i obsługi. Następnie Pani Dyrektor przyjęła informację od Prezesa OSP w Kramarzówce Pana Stanisława Pszonaka, że dzieci bezpiecznie mogą wrócić do budynku szkoły, bo nie ma zagrożenia i tę informację bezzwłocznie przekazała na boisku szkolnym, po czym wszyscy spokojnie wrócili do swoich klas. Na szczęście była to tylko próbna ewakuacja – ćwiczeniowa, która została sprawnie przeprowadzona a piękna słoneczna pogoda tylko nam w tym pomogła.

              Serdeczne podziękowania składamy Prezesowi OSP w Kramarzówce – Panu Stanisławowi Pszonakowi wraz z Zespołem Druhów za pomoc w przeprowadzeniu akcji ewakuacji. Swój wolny czas w piątkowe przedpołudnie poświęcili dla nas w celu bezpieczeństwa, aby na przyszłość wiedzieć, jak zachować się i szybko przemieścić z rejonu bezpośredniego zagrożenia na zewnątrz budynku.

               

              Społeczność Szkolna

              Kramarzówka, dn. 21.10.2022 r.