W akcję ,,Sprzątanie Świata" włączyły się w tym roku wszystkie klasy naszej szkoły. Działania wypadły sprawnie. Pogoda dopisała znakomicie . Okazało się, że w Kramarzówce mieszkańcy coraz mniej śmiecą.
"Sprzątanie Świata"
- 14
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klas 0-VIII naszej szkoły postanowili przyłączyć się do jego obchodów. Tego dnia obowiązywały ubrania w kropki. Podczas apelu zaprezentowano film „Kropka”. Jego bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Po projekcji oraz pogadance na temat filmu wszyscy uczniowie postanowili pokazać swoje talenty. Przystąpili do wypisania swoich talentów na kropkach, oraz wykonania kart pracy. Wspaniałe efekty ich prac możemy podziwiać na drzewie talentów. A my po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć w siebie!!
16
Piknik
13 września na naszym boisku szkolnym odbył się piknik integracyjny dla dzieci z obu oddziałów przedszkolnych. Były wspólne pląsy, zabawy i gry ruchowe, zabawy w piaskownicy, odpoczynek czy posiłek na kocu. Poprzez wspólnie spędzony czas dzieci miały okazję lepiej się poznać i nawiązać nowe przyjaźnie.
14
O klimacie w szkołach Polski Wschodniej! Startuje kolejna edycja Lekcji o Funduszach Europejskich!
Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Już wkrótce odpowiedzi na te pytania uzyska 12 000 uczniów, którzy przystąpią do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”.
11 września 2023 r. rusza rekrutacja do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Do projektu mogą przystąpić szkoły podstawowe z sześciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego i części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i otaczających ją powiatów).Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczy zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzą się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobędą praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznają rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.
Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadzi uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobędą wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.
Każda szkoła, która zgłosi się do akcji otrzyma pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wezmą udział w akcji.
To jednak nie koniec atrakcji! Podsumowaniem Lekcji będzie konkurs „Projekt: klimat!”. Zadanie konkursowe będzie polegało na nagraniu krótkiego filmu o zmianach klimatu w okolicy i sposobach im przeciwdziałania. Na laureatów czekają cenne nagrody – 3-dniowa wycieczka do Warszawy dla zwycięzców pierwszego miejsca, monitory interaktywne i laptopy dla szkół, karty upominkowe dla uczniów i opiekunów zespołu.
Zgłoszenia do projektu będą przyjmowane od 11 września 2023 r. do wyczerpania puli miejsc poprzez stronę www.zgloszenielekcja.pl O kwalifikacji decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w projekcie jest bezpłatny a liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja
NARODOWE CZYTANIE
9 września 2023 r. odbyła się XII edycja "Narodowego Czytania". W naszej gminie miała ona miejsce tym razem w Parku Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia
w Jodłówce. Lekturą była powieść Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem".Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice klasy VII: Katarzyna Grąz, Oliwia Kędzior i Martyna Składan. Dziewczęta czytały z podziałem na role fragment utworu dotyczący emocjonalnej rozmowy Witolda ze swym ojcem Benedyktem, któremu syn zarzuca postawę uniżenia i pokory wobec Darzeckiego, swego szwagra. Twierdzi, iż sam go nie szanuje, gdyż jest człowiekiem bezwartościowym i egoistą. Witold nie może się także pogodzić ze sposobem wychowania swej młodszej siostry: "Kierujecie ją na lalkę, na […] światową srokę…". Fragment kończy się ostrą sprzeczką między ojcem a synem.
Sobotnie literackie popołudnie zostało urozmaicone poprzez smaczny poczęstunek - kiełbaski z grilla oraz tradycyjne przysmaki. Dopisała piękna pogoda.
Nauczyciele miłości bliźniego.
7-go września w naszej szkole odbył się apel poświęcony rodzinie Ulmów. Która to podczas okupacji niemieckiej, mimo biedy i zagrożenia życia, dała schronienie ośmiorgu Żydom. Uczennice i uczniowie z klasy 6 oraz 4 zaprezentowali na ich temat program słowno-muzyczny by wprowadzić nas w czas uroczystości beatyfikacyjnych.
„SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”
Zbieramy talenciki!!!
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła ponownie bierze udział w akcji organizowanej przez sieć sklepów LIDL- „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”.
Celem akcji jest rozwijanie talentów dzieci i młodzieży poprzez wygranie sprzętu sportowego i elektronicznego najwyższej jakości.
Akcja rozpoczyna się 1 września i kończy 5 listopada 2023 r.
Co zrobić aby wspomóc szkolę?
Akcja polega na przekazywaniu Talenciaków ( specjalnych kuponów) na rzecz wybranej szkoły. Talenciaki będą odbierać klienci sieci Lidl w zamian za dokonywane zakupy.
Talenciaki będą wydawane w okresie trwania akcji we wszystkich sklepach stacjonarnych Lidl za każde 50 złotych wydane na zakupy zawierające minimum jeden owoc lub warzywo (akcja nie obejmuje owoców i warzywach już zapakowanych).
Talenciaki będzie można aktywować na stronie lidl.pl/Szkoly, wykorzystując kod numeryczny lub skanując z nich unikalny kod QR, i przypisać je do naszej placówki.
Można również przynieść talenciaki do szkoły i wrzucić je do specjalnego pudelka umieszczonego na stoliku naprzeciw pokoju nauczycielskiego.
Im więcej z nas pomoże w zbieraniu Talenciaków, tym więcej nagród uda się odebrać.
Serdecznie zachęcamy do udziału i propagowaniu akcji wśród rodziny i znajomych!!!
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Po wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024. Tym razem wyjatkowo odbyło sie to 4 września. Podczas inauguracji roku szkolnego Pani Dyrektor Ewa Jodłowska-Zając powitała wszystkich przybyłych uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Szczególne słowa skierowała do najmłodszych rozpoczynających naukę w naszej szkole. Wszystkim życzyła wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami. Pierwsze powakacyjne spotkania odbyły się w bardzo przyjemnej atmosferze. Uczniowie wypoczęci, pełni wrażeń i nowych sił z utęsknieniem czekali na swoich kolegów i nauczycieli.
Konkurs
Regulamin konkursu ”Kartka do Rodziny Ulmów”
1. Organizator konkursu: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Kramarzówce.
2. Koordynator konkursu: Anna Stoch – Badyla, Bernadeta Serwańska - Wojdyła
3. Cele konkursu: popularyzacja wiedzy na temat rodziny Ulmów z Markowej oraz zainteresowanie uczniów historią lokalnych bohaterów. Wiedza i inspiracja mają przyczynić się do rozwoju tożsamości młodych ludzi w poczuciu przynależności do lokalnej społeczności oraz w poszanowaniu jej tradycji i historii. W dalszej konsekwencji Konkurs ma kształtować pozytywne postawy wśród młodzieży, inspirowane uniwersalnymi wartościami, oraz rozwijać ich wrażliwość i kreatywność
4. Przedmiotem konkursu jest wykonanie kartki, na której uczestnik umieści informację skierowaną do Rodziny Ulmów, zawierającą podziękowanie za ich heroiczną postawę podczas okupacji niemieckiej.
a) technika –kartka wykonana własnoręcznie,dowolną techniką, wielkość kartka A5
b) charakter pracy: praca musi być pracą własną, nigdzie wcześniej nie publikowaną,
c) składanie prac: prace należy składać do swojego wychowawcy. Wychowawców prosimy o przekazanie prac konkursowych koordynatorowi konkursu, praca powinna być podpisana, imię, nazwisko, klasa
d) termin składania prac – do 11 września 2023 r. włącznie
e) kategorie wiekowe:
pierwsza – Przedszkole - Klasa 1 - 3,
druga - Klasy 4 - 8 ,
f) kategorie oceny: prace zostaną ocenione przez komisję konkursową, powołaną przez Organizatora.
5. W każdej grupie wiekowej przyznane będą nagrody za I- sze, II-gie i III-cie miejsce.
Komisja konkursowa dokona oceny prac pod względem:
- samodzielnościi staranności wykonania,
- nawiązania do tematu,
- pomysłowości.
6. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi w dniu ustalonym przez organizatora. Nagrodzone prace będzie można obejrzeć na gazetce SU, a zdjęcia kartek zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły.
7. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany regulaminu.
8. W sytuacjach nieobjętych niniejszym regulaminem rozstrzygają organizatorzy konkursu.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Klasa I rok szkolny 2022/2023
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
W dniu 23 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej w Kramarzówce, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Po odśpiewaniu hymnu, zabrała głos dyrektor szkoły pani Ewa Jodłowska - Zając. Szczerze dziękowała wszystkim za ciężką pracę w tym roku szkolnym. Następnie zostali nagrodzeni uczniowie wyrózniający się swoimi wynikami w nauce i konkursach.
Podziękowania otrzymali również rodzice, za aktywne uczestnictwo w życiu klasy i szkoły oraz zaangażowanie społeczne.
Po oficjalnym apelu ósmoklasiści kończący edukację w naszej szkole zaprezentowali część artystyczną.
Kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, chwilami zabawnie, mimo wszystko mamy nadzieję, że każdy z uczniów pozytywnie będzie wspominał szkołę.
Życzymy wspaniałych wakacji oraz owocnych sukcesów w dalszej edukacji.62
Zakończenie roku szkolnego - komunikat
Dzień 23 czerwca - zakończenie roku szkolnego 2022/2023 rozpoczynamy mszą świętą w kościele parafialnym o godzinie 8.00, następnie spotykamy się na sali gimnastycznej w szkole o godzinie 9.15.
Zapraszamy.
Kubusiowi Przyjaciele Natury
W roku szkolnym 2022/2023 w naszej szkole był realizowany ogólnopolski program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Uczniowie klas 1-3 i dzieci z oddziału przedszkolnego „B” uczestniczyli w zajęciach tematycznych, podczas których uczyli się troszczyć o środowisko naturalne, poznali podstawowe zasady ekologii i dowiedzieli się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznali korzyści płynące z ruchu.
Uczniowie każdej z klas uczestniczyli w minimum dwóch zajęciach przeprowadzonych według scenariuszy dostępnych na stronie programu:
- Misja szkoła. Na tropie zmian klimatycznych,
- Misja dom. Na tropie ekonawyków,
- Misja szkoła. Na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie w naturze.
Program umożliwił uczniom utrwalenie oraz przyswojenie nowych wiadomości z zakresu ochrony środowiska, szacunku do otaczającej nas przyrody oraz zdrowego trybu życia. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne, śpiewali piosenki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry edukacyjne, w które dzieci mogły grać nie tylko w szkole ale i w domu.
Po zakończeniu programu nasza szkoła otrzymała certyfikat “Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Konkurs "Pokaż mi swój talent"
14 czerwca w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Pruchniku odbył się I Konkurs pod hasłem "Pokaż mi swój talent".
W konkursie wziął udział zespół Mrówki w składzie Katarzyna Grąz, Martyna Składan, Martyna Grochowska, Maja Lis, Oliwia Kędzior, Amelia Rabczak, Michalina Lambora,Oliwia Pszonak zdobywając I miejsce.
GRATULACJE!
Wycieczka rowerowa
W dniu 15 czerwca 2023 roku uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w wycieczce rowerowej.
Głównym jej celem było poznanie okolicznych miejscowości oraz aktywne i kulturalne spędzanie wolnego czasu. Trasa wycieczki liczyła około 22 km i wiodła przez okoliczne wsie i lasy. Po sprawdzeniu rowerów, kamizelek odblaskowych oraz kasków wyruszyliśmy spod szkoły około godziny 9,00. Z Kramarzówki, drogą asfaltową przez Pruchnik Górny dojechaliśmy do Nienadowej. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą podróż. Po drodze zatrzymywaliśmy się kilkakrotnie, by podziwiać rozciągające się przed nami widoki. Gdy dojechaliśmy do ustalonego miejsca w lesie czekał tam na nas posiłek i odpoczynek, który przygotował dla nas jeden z rodziców. Wszyscy piekliśmy kiełbaski na ognisku oraz wymienialiśmy sie wrażeniuami. Wkrótce wyruszyliśmy w dalszą drogę, kontynuując nasze zwiedzanie.
Byliśmy zmęczeni, ale zadowoleni z naszej wyprawy. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca, podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu tej formy wypoczynku w przyszłości.
Konkursy powiatowe z języka angielskiego
W bieżącym tygodniu dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursach organizowanych przez Zespół Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu.
12 czerwca Amelia Pszonak, uczennica klasy 8b, wzięła udział w VI Powiatowym Konkursie Lets sing pod patronatem Starosty Powiatu Jarosławskiego pana Stanisława Kłopota. Konkurs miał na celu między innymi popularyzację nauki języków obcych poprzez śpiew. Konkurencja była duża a poziom bardzo wysoki. Gratulujemy udziału.
14 czerwca z kolei Aleksandra Buryło, również uczennica klasy 8b, zdobyła III miejsce w I Powiatowym Konkursie Filmowym Języka Angielskiego pod honorowym patronatem senatora RP Mieczysława Golby.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Obie uczennice do konkursów przygotowała pani Katarzyna Tomczyk-Raba3
Dzień Dziecka
1 czerwca to jedno z najprzyjemniejszych świąt w roku, święto wszystkich dzieci na całym świecie. Ten dzień w naszej szkole również upłynął w wyjątkowej atmosferze. Zamiast tradycyjnych lekcji uczniowie uczestniczyli w różnych zabawach rekreacyjno - sportowych i plastycznych. Dużym zainteresowaniem cieszył się kącik kosmetyczny oraz zabawa taneczna połączona z karaoke. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły służby mundurowe: 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej, funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Pruchniku oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Kramarzówce. Rada Rodziców przygotowała wiele smakołyków m.in. truskawki, lody, napoje, ciastka, kiełbaski z grilla i popcorn.
To był wyjątkowy dzień, który dostarczył wielu emocji. Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy, by każdy dzień był dla nich Dniem Dziecka.87
Warsztaty z komputerowego projektowania ogrodów
1 czerwca 2023 r. uczniowie klas VIII a, VIII b oraz VII pod opieką swych wychowawców wzięli udział w wycieczce do Jarosławia, której głównym celem było uczestnictwo w warsztatach z komputerowego projektowania ogrodów przydomowych.
Zajęcia odbyły się w Zespole Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu w budynku B.
Nasi uczniowie wysłuchali wpierw wprowadzenia do tematyki projektowania, objaśnienia funkcji i możliwości programu komputerowego, z którego później mieli korzystać. Nauczyciel prowadzący warsztaty zaprezentował specyfikę programu, a następnie uczniowie przystąpili w parach do samodzielnego projektowania ogrodów. Towarzyszyło im, w charakterze pomocy i udzielania różnych wskazówek, czworo uczniów klasy o profilu "Technik architektury krajobrazu".
Uczestnicy warsztatów zyskali orientację w zakresie funkcjonowania i możliwości ww. programu, mogli pokusić się o refleksję, czy ten kierunek kształcenia im się podoba. Doświadczyli również tego, jak pracochłonne jest to zajęcie i ile szczegółów jest istotnych do tego, by powstał projekt ogrodu z prawdziwego zdarzenia.
Po zakończeniu warsztatów nastąpiło wręczenie uczniom dyplomów uczestnictwa. Następnie wszyscy udaliśmy się na lody zafundowane przez Radę Rodziców. Spędzony wspólnie czas, zarówno w autobusie, podczas zajęć jak i w trakcie poczęstunku, przebiegł na intelektualnej rozrywce, rozmowach, w miłej atmosferze.
9
Wyjazd do Muzeum Polaków Ratujących Żydów
31 maja klasy VII, VIII A i VIII B uczestniczyły w wyjeździe do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Z pozoru nic nie znacząca miejscowość na Podkarpaciu, położona niedaleko Łańcuta kryje tragiczną historię, która rozegrała się w czasie II wojny światowej. Wtedy to, mieszkająca w Markowej rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów została rozstrzelana przez Niemców za pomoc i ukrywanie w swoim domu osób pochodzenia żydowskiego. Mord na Ulmach pozostał w pamięci mieszkańców Markowej, i mimo zakazu mówienia o nim przetrwał wojnę. Za swoje poświęcenie Ulmowie zostali odznaczeni pośmiertnie wieloma orderami, zostali również włączeni w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
10 września 2023 roku w Markowej odbędzie się Beatyfikacja Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci. Aby upamiętnić postawę bohaterstwa, jaką prezentowali Polacy podczas wojny ratując Żydów, w Markowej powstało muzeum poświęcone tym osobom, któremu nadano imię rodziny Ulmów. Muzeum jest miejscem, w którym czas płynie wolniej. Bardzo nowoczesny sposób przygotowania ekspozycji sprawia, że zwiedzający mogą wysłuchać wzruszających relacji ocalałych żydów, czy też osób ratujących swych sąsiadów. Każdy kto mieszka w naszym regionie powinien je odwiedzić.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie