20 czerwca 2022 roku odbyła się wycieczka do Wieliczki. Wzięli w niej udział uczniowie z klas: IV, V, VI, VII a i VII b - łącznie 40 osób. Głównym celem wyprawy było zwiedzenie kopalni soli.
Nie marnowaliśmy tego dnia czasu, bo już o godz. 5.00 wyruszyliśmy w drogę. Podzieleni na dwie 20-osobowe grupy weszliśmy do obiektu o 8.30. Przewodnicy prowadzili nas przez kolejne poziomy kopalni, która obecnie stanowi głównie atrakcję turystyczną. Oglądaliśmy różne sale wykute w "białym złocie" (jak niegdyś nazywano sól - bardzo cenny i drogi surowiec) noszące imiona sławnych i zasłużonych Polaków, np. salę króla Kazimierza Wielkiego, Mikołaja Kopernika (szczególnie nam bliskiego jako patrona szkoły) czy Józefa Piłsudskiego. Przez dwie godziny przemierzaliśmy wiele korytarzy wydrążonych przez naszych przodków - górników, którzy przez wieki ręcznie, z narażeniem życia wydobywali cenną sól. Także natura wyrzeźbiła skały, urozmaicając stropy i ociosy (mówiąc językiem górniczym) w piękne solne nacieki o różnych kształtach i odcieniach. Wiele sal przedstawiało wizualizacje dawnych prac w kopalni, ukazywało np. postać skarbnika, tzw. pokutników mających za zadanie wypalać niebezpieczny dla człowieka metan, makiety koni, które wykonywały dla człowieka ważną i ciężką pracę. Podziwialiśmy również solne krajobrazy i słone jeziora.
Najbardziej zachwycającym miejscem okazał się jedyny na świecie, cały wykuty w soli, działający do dziś największy podziemny kościół pod wezwaniem św. Kingi, w którym wszystkie przedmioty i elementy wykonane są oczywiście ze soli. Uwagę przykuwały liczne rzeźby przedstawiające różne sceny biblijne, figury świętych, żyrandole, a nawet ciekawa, piękna posadzka, przy której powstaniu pracowano 6 lat.
Schodząc w dół na kilka poziomów, pokonaliśmy łącznie 320 schodów i zeszliśmy na głębokość 135 m. Warto nadmienić, iż kopalnia liczy 9 poziomów, ma 254 km korytarzy, a jej maksymalna głębokość to 327 m.
Dzieje Kopalni Soli "Wieliczka" sięgają czasów średniowiecza. Już w XIII wieku kopalnia była znana jako największy ośrodek solnictwa w Polsce. W czasach króla Kazimierza Wielkiego jej zyski stanowiły 1/3 wartości polskiego dochodu.
Po zakończeniu pełnej wrażeń trasy turystycznej zjedliśmy obiad w podziemnej restauracji, a po wyjechaniu windą na górę odwiedziliśmy sklep z solnymi pamiątkami, który chyba nikogo … nie pozostawił obojętnym.
Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie rynku w Wieliczce wraz z przewodnikiem, który w bardzo przystępny sposób przybliżył dzieje miasta, omówił historię kościoła św. Klemensa (Klemens był pierwszym patronem górników), zamku żupnego, miejskich plant, które wcześniej były tzw. dolnym rynkiem. Usłyszeliśmy także o typowych dla miasta zwyczajach podtrzymywanych prze mieszkańców do dziś.
Następnie udaliśmy się do potężnej dwupiętrowej tężni solankowej, z której można było podziwiać okoliczny krajobraz, a przede wszystkim pooddychać zdrowym powietrzem nasyconym bakteriobójczą solą. Warto wiedzieć, iż działanie tężni solankowej polega na rozpylaniu solanki wydobywanej z odwiertu. Solanka, czyli woda o dużym stężeniu soli, pompowana jest na najwyższy poziom konstrukcji, po czym swobodnie spływa w dół po gałązkach tarniny.
Po trzech godzinach podróży powrotnej dotarliśmy na miejsce - przed naszą szkołę. Wycieczka wyposażyła nas w wiele nowych informacji oraz dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.