• Aktualności

            • Musical i zwiedzanie miasta.

            • 17 października 2022 r. odbyła się szkolna wycieczka do Rzeszowa. Wzięło w niej udział 43 uczniów z klas: VI, VII, VIII a i VIII b pod opieką nauczycieli: p. Izabeli Olejarz, p. Jolanty Modras, p. Agnieszki Buryło i p. Doroty Wołoszyn.

                          Przez dwie godziny młodzież wraz z przewodnikiem PTTK poznawała ciekawe i urokliwe miejsca Rzeszowa. Pan przewodnik bardzo edukacyjnie podszedł do zadania, gdyż ubogacał słuchających nie tylko w informacje historyczne, ale także te z zakresu geografii, biologii, matematyki czy sztuki; zachęcał do myślenia, zadawał wiele pytań, odwołując się do wiedzy, którą powinni już uczniowie posiadać. Usłyszeliśmy sporo ciekawostek dotyczących flory czy fauny Podkarpacia, szczegółowych informacji związanych z władcami Polski czy właścicielami Rzeszowa, cichociemnymi z czasów II wojny światowej z naszego regionu, faktów dotyczących samego miasta Rzeszów i wiele innych.

                          Kolejnym punktem pobytu w stolicy naszego województwa było obejrzenie musicalu pt. "Mały Książę", który wystawiali w Wojewódzkim Domu Kultury aktorzy z warszawskiego teatru "Scena Relax". Tak m. in. reklamowali swe widowisko: "Urzekająca muzyka Pauliny Kapłon-Talik, piosenki autorstwa Malwiny Czapigi, animacje oraz sceny powstające pod czujnym okiem doświadczonego aktora i reżysera Piotra Rutkowskiego,
              a także elementy cyrkowe doskonale dopełniają prozę Exupery' ego".

                          Półtoragodzinny spektakl w piękny sposób szczegółowo przypomniał treść opowieści francuskiego pisarza, a także dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Widzowie mieli do czynienia z profesjonalną grą aktorską, interesującymi, oryginalnymi kostiumami aktorów, tłem multimedialnym dobranym do poszczególnych scen, dużą ilością dobrej muzyki oraz piosenek, które wykonane zostały przez dźwięcznie i czysto brzmiące głosy poszczególnych aktorów jak i chóralnie. Uczniowie zobaczyli także wiele popisów akrobatycznych dobranych do atmosfery danych scen widowiska. Spektakl został nagrodzony dużymi brawami i można śmiało powiedzieć, iż nie był to dla nas czas stracony.

                          Po tak wielu emocjach uczniowie znaleźli się na niezbyt zdrowym, choć ulubionym obecnie przez nich posiłku w Mc'Donaldzie i KFC. W godzinach popołudniowych wróciliśmy do domu.

            • Pasowanie na ucznia. Dzień Edukacji Narodowej.

            • Dnia 13.10.2022r. w Szkole Podstawowej w Kramarzówce odbyło się uroczyste "Pasowanie na ucznia". Uczniowie klasy 1 pokazali swoje umiejętności w formie przedstawienia, następnie odbyło się ślubowanie i pasowanie przez Panią Dyrektor. Dzieci otrzymały upominki od rodziców, Rady Szkoły, Pani Dyrektor i uczniów klasy 2.
              Uroczystość przebiegła w obecności uczniów całej szkoły, Grona Nauczycielskiego i rodziców dzieci klasy pierwszej.

              W drugiej części uroczystości odbył się występ z okazji Dnia Edukacji Narodowej - święta uczniów, nauczycieli, pracowników oświaty, wszystkich tych, którzy są zaangażowani w proces edukacji. To odpowiedni czas na podziękowania, przeprosiny i życzenia od uczniów. W tym wyjątkowym dniu zostały złożone nauczycielom najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, zapału, cierpliwości, natchnienia, spokoju, sukcesów i radości.  Na koniec Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie i wręczyła wyróżnionym nauczycielom nagrody dyrektora.

            • "Uczta na Olimpie"

            • 11 października klasa 8a wraz z wychowawcą udali się do Centrum Kultury w Pruchniku na spektakl pt.”Uczta na Olimpie”. W przepięknych dekoracjach i z towarzyszącym chórem Klubu Seniora w Hawłowicach, uczestnicy Dziennego Domu Senior Wigor w Pruchniku przenieśli nas w świat mitologii greckiej. Aktorzy w ciekawy sposób zaprezentowali nam greckich bogów oraz ich obowiązki i troski. Autorem scenariusza i reżyserem była pani Halina Wojdyło. Opracowaniem muzycznym zajęła się pani Maria Grochoła.

              Zapraszamy do fotorelacji.

            • Szkolny konkurs ortograficzny

            •    3 października 2022 r., jeszcze przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych - o godz. 7.30, odbyły się w naszej szkole zmagania konkursowe w zakresie poprawności ortograficznej. Wzięli w nich udział uczniowie z klas V-VIII. Tekst dyktanda okazał się niełatwy i sprawił uczestnikom konkursu wiele trudności, zwłaszcza wyrazy typu: Francuzka [mieszkanka Francji], świętokradzko, Pojezierze Warmińsko-Mazurskie, wskutek, znużonej, pręgierzem, nie rozstrzygnęłaby, z naprzeciwka, plombowała, kontrahentów, usankcjonowano i wiele innych słów :)

                          Wyniki przedstawiają się następująco:

              I miejsce - Oliwia Kędzior, kl. VI

              II miejsce - Aleksandra Buryło, kl. VIII b

              III miejsce: Zuzanna Leszczak i Klaudia Ławryniuk z kl. VIII a.

                          Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom a także wszystkim uczniom, którzy podjęli się tych ortograficznych zmagań!

            • Sprawozdanie z konkursu wiedzy o życiu królowej Elżbiety II i plakatów dotyczących słynnych postaci z krajów niemieckojęzycznych

            • Celem konkursów było umożliwienie dzieciom zaprezentowanie swojego talentu , uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze, rozwijanie zainteresowania językiem angielskim oraz niemieckim, motywowanie uczniów do uczenia się języków obcych oraz popularyzacja języka angielskiego oraz niemieckiego wśród uczniów.

              Do konkursu z języka angielskiego przystąpiło 16 uczniów z klas IV-VIII, natomiast do konkursu z języka niemieckiego 5.

              Szczegółowe wyniki konkursu wiedzy o życiu królowej Elżbiety II przedstawia poniższa tabelka. Do zdobycia było maksymalnie 18 pkt.

               

              Klasa IV:
                  Julia Pszonak    18
                  Jan Zając    1
                  Nikola Pakuła    13
                  Karina Brzezińska    11
                  Julia Pszonak    7
                  Bartosz Winiarz    6
                  Milena Kowal    7
              Klasa V:    
                  Gabriel Hołowiecki    8
                  Kacper Kielar    16
                  Nikola Pszonak    14
              Klasa VIII a:
                  Marcelina Pich    14
                  Gabriel Sura    12
              Klasa VIII b:
                  Amelia Pszonak    9
                  Aleksandra Buryło    9
                  Miłosz Dryla    10
                  Igor Wojtowicz    4

              Organizatorami konkursu były panie Katarzyna Tomczyk-Raba oraz Marta Bar-Jarosz.

              Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! Zwycięzcy otrzymują oceny cząstkowe z języka angielskiego oraz niemieckiego, jak również punkty dodatnie z zachowania.

            • Sprawozdanie z Tygodnia Języków Obcych 2022

            • 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. W ramach obchodów tego święta w naszej szkole w tym właśnie dniu odbył się szereg wydarzeń mających na celu przybliżenie uczniom naszej szkoły kultury krajów obcojęzycznych oraz uświadomienie im jak dlaczego warto uczyć się języków obcych.

              Uczniowie klas I-III  oraz oddziałów przedszkolnych wzięli udział w konkursie plastycznym. Za zadanie mieli własnoręcznie wykonać flagi różnych krajów. W klasach starszych odbył się konkurs wiedzy o życiu królowej Elżbiety II przygotowany przez panią Katarzynę Tomczyk-Rabę. Dodatkowo w klasach starszych uczniowie mieli możliwość przygotowania plakatów dotyczących słynnych postaci z krajów niemieckojęzycznych. Oto wyniki poszczególnych konkursów:

              1. Konkurs na flagę:

              Oddziały przedszkolne:

              I miejsce: Marcelina Wielgus, Lilianna Kędzior

              II miejsce: Emil Wojtaszek

              III miejsce: Maja Wielgus

                    Klasy I-III:

              I miejsce: Nikola Dudycz , Filip Pękala

              II miejsce: Dawid Sitko, Malwina Olszańska

              III miejsce: Nikola Piczwajda, Wojciech Kielar

               

              1. Konkurs wiedzy o życiu Elżbiety II:

               

              I miejsce: Julia Marcelina Pszonak klasa IV

              II miejsce: Kacper Kielar klasa V

              III miejsce: Nikola Pszonak klasa V, Marcelina Pich klasa VIII a

               

              Przez cały tydzień na głównym holu szkolnym można było także  podziwiać gazetkę przedstawiającą flagi różnych krajów przygotowanych przez zwycięzców. Na tablicy można także obejrzeć plakaty niemieckojęzyczne przygotowane przez uczniów starszych klas.

              Zapraszamy do galerii, gdzie można obejrzeć relację z obchodów Dnia Języków Obcych.

            • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

            • 26 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klas I - VIII, a także pracownicy naszej Szkoły uczestniczyli w głosowaniu przeprowadzonym w sposób demokratyczny. Kandydaci na Przewodniczącego Samorządu wraz z opiekunami przygotowali punkt wyborczy. Wyborcy, aby odebrać karty do głosowania, podchodzili najpierw do stanowiska Komisji Wyborczej, w której zasiadali Marcelina Pich, Amelia Pszonak i Wiktor Madejowski. Komisja wyborcza udzielała informacji w jaki sposób prawidłowo wypełnić kartę wyborczą. Po zakończonych wyborach Komisja Wyborcza policzyła wszystkie głosy.
              Wyniki wyborów :
              Magdalena Przepaśniak - Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
              Miłosz Dryla - Zastępca Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego
              Filip Bułdys - Skarbnik Samorządu Uczniowskiego
              Amelia Hołowiecka - Sekretarz Samorządu Uczniowskiego
              Aleksandra Buryło, Sara Madejowska, Julia Harłacz - członkowie Samorządu Uczniowskiego

            • Powiatowe Igrzyska Lekkoatletyczne.

            • W dniu 20- 21.09.2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowych Igrzyskach Lekkoatletycznych. Pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych dzieci walczyły dzielnie do końca. Uczennica z klasy 5 Alicja Buryło, w biegu na 600 m zdobyła brązowy medal.
              Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w sporcie.

            • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

            • „Wszyscy swoje święto mają

              Tańczą, skaczą i śpiewają

              Przedszkolaki przykład dają

              I też swoje święto mają”

               

              20 września dzieci z Oddziału Przedszkolnego A obchodziły swoje święto, czyli Dzień Przedszkolaka. Już od samego rana panowała wesoła i radosna atmosfera. Dzień rozpoczął się od wspólnej zabawy  na macie interaktywnej, przy znanych i lubianych piosenkach były zabawy ruchowe, tańce, zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Nie mogło również zabraknąć malowania twarzy, słodkiego upominku i pamiątkowego dyplomu. Ten dzień przyniósł dzieciom wiele radości, niezapomnianych chwil, był dniem beztroskiej zabawy i pozwolił dzieciom czerpać radość z bycia przedszkolakiem.

            • Przegląd Skrzydła Anielskie

            • Dnia 11.09.2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kramarzówce brali udział w Przeglądzie na Skrzydła Anielskie ph. "Wzlot Aniołów". 

              Zaangażowały się dzieci z klas 0-3 ze swoimi rodzicami i nauczycielami

            • Zebranie z rodzicami.

            • W dniu 14 września 2022 r. odbędzie się  zebranie z rodzicami.

              Początek o godzinie 15.30 – spotkania z wychowawcami w poszczególnych salach lekcyjnych, natomiast w klasie II zebranie z wychowawcą odbędzie się w dniu 19.09.2022 r. o godzinie 15:00.

            • Akcja "Sprzątanie Świata"

            • Udział w szczytnej akcji Sprzątanie Świata należy do tradycji naszej szkoły. W tym roku wszystkie klasy wzięły w niej udział według obszarów wyznaczonych przez opiekunki Ligi Ochrony Przyrody pod kierunkiem pani Barbary Dachnowicz. Pogoda dopisała, więc udało się  zebrać sporo śmieci. Nauczyciele i uczniowie zauważyli, że coraz mniej ich udaje się zebrać w porównaniu ze wcześniejszymi latami. Wszystkich cieszy takie spostrzeżenie. Znaczy ono, że świadomość ekologiczna rośnie z roku na rok. Znaczy też, że wolimy żyć w porządku i schludności. Taki stan rzeczy - to dobre prognozy na przyszłość. Może kiedyś nikt nie rzuci śmiecia pod nogi...

            • Narodowe Czytanie 2022

            • Nikola Pszonak - klasa 5, Amelia Hołowiecka - klasa 8a i Marcelina Pich - klasa 8a wzięły udział w święcie czytania organizowanym przez CKSiT w Pruchniku. Uczennice prezentowały tekst ballady "Powrót taty" Adama Mickiewicza. To już jedenasta odsłona akcji Narodowego Czytania, która odbyła się przy Targowisku "Mój Rynek".

              Uczennice przygotowane przez p. Jolantę Modras otrzymały dar do biblioteki szkolnej w postaci dwóch pozycji "Ballad i romansów" z ozdobnymi pieczęciami. Pani Dyrektor Ewa Jodłowska - Zając swoją obecnością wspierała recytatorki.

              Na zakończenie wspólne zdjęcie na pamiątkę przy afiszu było miłym akcentem w to bardzo chłodne popołudnie.

            • Akcja - LIDL -Szkoły pełne talentów

            • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w akcji organizowanej przez sieć sklepów LIDL- „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”.

              Celem akcji jest rozwijanie talentów dzieci i młodzieży poprzez wygranie sprzętu sportowego i elektronicznego najwyższej jakości.

              Akcja rozpoczyna się 5 września i kończy 13 listopada 2022 r.

              Co zrobić aby wspomóc szkolę?

              Akcja polega na przekazywaniu Talenciaków ( specjalnych kuponów) na rzecz wybrane szkoły. Talenciaki będą odbierać klienci sieci Lidl w zamian za dokonywane zakupy.

              Talenciaki będą wydawane w okresie trwania akcji we wszystkich sklepach stacjonarnych Lidl za każde 50 złotych wydane na zakupy zawirające minimum jeden owoc lub warzywo (akcja nie obejmuje owoców i warzywach już zapakowanych).

              Talenciaki będzie można aktywować na stronie lidl.pl/Szkoly, wykorzystując kod numeryczny lub skanując z nich unikalny kod QR, i przypisać je do naszej placówki.

              Można również przynieść talenciaki do szkoły i wrzucić je do specjalnego pudelka umieszczonego na stoliku przy głównym wejściu.

              WAŻNE!!!

              Każdy zarejestrowany Talenciak to los w Wielkiej Szkolnej Loterii!!!

              Odbędzie się 6 losowań, w których do wygrania są m.in. kompletnie wyposażona sala komputerowa czy boty edukacyjne.

              Im więcej z nas pomoże w zbieraniu Talenciaków, tym więcej nagród uda się odebrać.

              Serdecznie zachęcamy do udziału i propagowaniu akcji wśród rodziny i znajomych!!!

            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

            • Rok szkolny 2022/2023 rozpocznie się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym o gdzinie 8.00. Po nabożeństwie  około godziny 9.15 nastąpi spotaknie w szkole: 
              Oddział Przedszkolny A - sala przedszkolna 
              Oddział Przedszkolny B - sala nr 7
              Klasy I - VIII - sala gimnastyczna.

            • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

            • W dniu 24 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Kramarzówce, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Po odśpiewaniu hymnu, zabrała głos dyrektor szkoły pani Ewa Jodłowska - Zając. Szczerze dziękowała wszystkim za ciężką pracę w tym roku szkolnym, podsumowała ważniejsze wydarzenia, które odbyły się w naszej szkole. Podziękowania otrzymali również rodzice, za aktywne uczestnictwo w życiu klasy i szkoły oraz zaangażowanie społeczne. Po oficjalnym apelu ósmoklasiści kończący edukację w naszej szkole zaprezentowali część artystyczną pt. ,, Czas rozwinąć skrzydła". To był miły gest uczniów ostatnich klas. Kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, chwilami zabawnie, mimo wszystko mamy nadzieję, że każdy z uczniów pozytywnie będzie wspominał szkołę. Życzymy wspaniałych wakacji oraz owocnych sukcesów w dalszej edukacji.

            • Spotkanie integracyjne klasy trzeciej

            • 20.06.2022r. odbyło się ostatnie spotkanie integracyjne klasy trzeciej z rodzicami i wychowawcą. Uczniowie przygotowali przedstawienie "Brzechwa dzieciom" i złożyli podziękowanie swoim rodzicom za 3-letnie wsparcie w edukacji wczesnoszkolnej.

            • TURNIEJ WIEDZY „POTYCZKI MATEMATYCZNO - EKONOMICZNE”

            • Organizatorem turnieju jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jarosławiu, a honorowy patronat nad nim sprawuje Burmistrz Miasta Jarosławia.

              Konkurs skierowany jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z powiatu jarosławskiego. Jego celem jest popularyzowanie wśród młodzieży zainteresowań matematyczno – ekonomicznych oraz promowanie ekonomicznego sposobu myślenia, zastosowanie wiedzy matematycznej w życiu codziennym, a także uświadamianie uczniom, że matematyka nie jest tylko nauką abstrakcyjną, lecz ma również swoje źródła w sytuacjach rzeczywistych, motywowanie uczniów do systematycznego zdobywania wiedzy matematycznej w celu przygotowania ich do samodzielnego i odpowiedzialnego podejmowania w przyszłości decyzji o charakterze zawodowym.

              3 marca odbyły się eliminacje szkolne turnieju, w których wystartowało pięć uczennic naszej szkoły. Koncertowo przebrnęła przez nie uczennica klasy 7B – Aleksandra Buryło, zdobywając tym samym prawo startu w finale.

              Etap finałowy miał miejsce 31 maja w Szkole Podstawowej nr 2 w Jarosławiu. Talent, świetne przygotowanie i trzymanie nerwów na wodzy zaowocowało tym, że Ola zdobyła w konkursie I miejsce.

              W dniu 21 czerwca Aleksandra, która dodatkowo kończy ten rok szkolny z niezwykle wysoką średnią ocen, odebrała zasłużoną nagrodę i dyplom.

              Brawo! Brawo! Brawo! Wielkie gratulacje!

            • Wycieczka do Wieliczki

            •               20 czerwca 2022 roku odbyła się wycieczka do Wieliczki. Wzięli w niej udział uczniowie z klas: IV, V, VI, VII a i VII b - łącznie 40 osób. Głównym celem wyprawy było zwiedzenie kopalni soli.

                          Nie marnowaliśmy tego dnia czasu, bo już o godz. 5.00 wyruszyliśmy w drogę. Podzieleni na dwie 20-osobowe grupy weszliśmy do obiektu o 8.30. Przewodnicy prowadzili  nas przez kolejne poziomy kopalni, która obecnie stanowi głównie atrakcję turystyczną. Oglądaliśmy różne sale wykute w "białym złocie" (jak niegdyś nazywano sól - bardzo cenny i drogi surowiec) noszące imiona sławnych i zasłużonych Polaków, np. salę króla Kazimierza Wielkiego, Mikołaja Kopernika (szczególnie nam bliskiego jako patrona szkoły) czy Józefa Piłsudskiego. Przez dwie godziny przemierzaliśmy wiele korytarzy wydrążonych przez naszych przodków - górników, którzy przez wieki ręcznie, z narażeniem życia wydobywali cenną sól. Także natura wyrzeźbiła skały, urozmaicając stropy i ociosy (mówiąc językiem górniczym) w piękne solne nacieki o różnych kształtach i odcieniach. Wiele sal przedstawiało wizualizacje dawnych prac w kopalni, ukazywało np. postać skarbnika, tzw. pokutników mających za zadanie wypalać niebezpieczny dla człowieka metan, makiety koni, które wykonywały dla człowieka ważną i ciężką pracę. Podziwialiśmy również solne krajobrazy i słone jeziora.

                          Najbardziej zachwycającym miejscem okazał się jedyny na świecie, cały wykuty w soli, działający do dziś największy podziemny kościół pod wezwaniem św. Kingi, w którym wszystkie przedmioty i elementy wykonane są oczywiście ze soli. Uwagę przykuwały liczne rzeźby przedstawiające różne sceny biblijne, figury świętych, żyrandole, a nawet ciekawa, piękna posadzka, przy której powstaniu pracowano 6 lat.

                          Schodząc w dół na kilka poziomów, pokonaliśmy łącznie 320 schodów i zeszliśmy na głębokość 135 m. Warto nadmienić, iż kopalnia liczy 9 poziomów, ma 254 km korytarzy, a jej maksymalna głębokość to 327 m.

                          Dzieje Kopalni Soli "Wieliczka" sięgają czasów średniowiecza. Już w XIII wieku kopalnia była znana jako największy ośrodek solnictwa w Polsce. W czasach króla Kazimierza Wielkiego jej zyski stanowiły 1/3 wartości polskiego dochodu.

                          Po zakończeniu pełnej wrażeń trasy turystycznej zjedliśmy obiad w podziemnej restauracji, a po wyjechaniu windą na górę odwiedziliśmy sklep z solnymi pamiątkami, który chyba nikogo … nie pozostawił obojętnym.

                          Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie rynku w Wieliczce wraz z przewodnikiem, który w bardzo przystępny sposób przybliżył dzieje miasta, omówił historię kościoła św. Klemensa (Klemens był pierwszym patronem górników), zamku żupnego, miejskich plant, które wcześniej były tzw. dolnym rynkiem. Usłyszeliśmy także o typowych dla miasta zwyczajach podtrzymywanych prze mieszkańców do dziś.

                          Następnie udaliśmy się do potężnej dwupiętrowej tężni solankowej, z której można było podziwiać okoliczny krajobraz, a przede wszystkim pooddychać zdrowym powietrzem nasyconym bakteriobójczą solą. Warto wiedzieć, iż działanie tężni solankowej polega na rozpylaniu solanki wydobywanej z odwiertu. Solanka, czyli woda o dużym stężeniu soli, pompowana jest na najwyższy poziom konstrukcji, po czym swobodnie spływa w dół po gałązkach tarniny.

                            Po trzech godzinach podróży powrotnej dotarliśmy na miejsce - przed naszą szkołę. Wycieczka wyposażyła nas w wiele nowych informacji oraz dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.

            • Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci

            • W dniu 18.06.2022 roku w Sanktuarium Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach, odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci połączona z obchodami Dnia Dziecka, w której wzięły udział uczennice klasy czwartej: Nikola Pszonak i Nikola Kędzior ze Szkoły Podstawowej w Kramarzówce. Podczas Mszy Świętej pod przewodnictwem Księdza Biskupa, dziewczynki zaśpiewały piosenkę religijną pod tytułem ,,Ojciec wszystkich nas". Dziękujemy za udział w koncercie.