W naszej szkole Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami wykonał Palmę Wielkanocną. Zgodnie ze zwyczajem wykorzystaliśmy naturalną, żywą zieleń, bazie i kwiaty bibułkowe. Praca zespołowa przyniosła wspaniały efekt, który mierzył ok. 3 metrów. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy. Trzymamy kciuki by została zauważona w eliminacjach gminnych. Palma będzie poświęcona w Kościele w Kramarzówce.
Palma Wielkanocna
Konkursy plastyczne
16 marca 2023 roku rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla klas 1-3 na najpiękniejszą zakładkę do książki. Uczniowie wykonali wiele bardzo ciekawych i pięknych prac. Komisja konkursowa wybrała z nich zwycięzców:
Klasa 1:
1 miejsce: David Szlafka
2 miejsce: Filip Pękala
3 miejsce: Dominika Kubas
Klasa 2:
1 miejsce: Ala Dryla
2 miejsce: David KuraszKlasa 3:
1 miejsce: Krzysztof Składan i Maja Wojtaszek
2 miejsce: Wojtek Kielar
3 miejsce: Amelia SkładanW klasie 4 uczniowie wykonali ilustrację do ulubionej książki. Także w tym przypadku dzieci wykazały się dużymi zdolnościami plastycznymi i pracowitością. Najwyższe uznanie komisji zdobyli:
- Rita Mieszkowicz
- Marcelina Grochowska
- Oliwia Węgrzyn i Julia Kolarz
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie.
Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca odbył się w naszej szkole Dzień Kolorowej Skarpetki. Wszyscy tego dnia założyli kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka.
Na całym świecie 21 marca jest obchodzony Dzień Solidarności z Osobami z Zespołem Downa. Data ta nie jest przypadkowa, bo osoby z ZD posiadają dodatkowy dwudziesty pierwszy chromosom.
Dzieci oglądały prezentację i uważnie wysłuchały, co to jest za dzień i dlaczego jest obchodzony, każdy kolorował skarpetki, które ozdobiły gazetkę klasową.
Ważne jest, żeby już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom różnorodność, uczyć empatii i tolerancji.
4
Poranek Poetycki
20 marca br., w przeddzień Światowego Dnia Poezji, w naszej szkole odbył się program artystyczny ph. Poranek Poetycki. Uczniowie z klas VIIIb, VI oraz VII zaprezentowali małą cząstkę polskiej spuścizny poetyckiej, która jest naszym skarbem kulturowym. Przedstawienie miało na celu m. in. dowieść tego, jak ważna w życiu ludzi
i narodów była i jest poezja, jak doniosłą rolę potrafiła odgrywać, zwłaszcza wtedy, gdy nie było państwowości polskiej, gdy nie było radia, telewizji i Internetu. Wówczas to poeci byli przewodnikami narodu. To oni wskazywali drogi wyjścia z sytuacji, dawali wzory postępowania, wzmacniali ducha narodu… Warto zaznaczyć - kontynuowała narratorka, że wiersze skłaniają do refleksji, budzą najróżniejsze emocje. Potrafiły wpływać na decyzje ludzi i całych społeczeństw, dodawały otuchy, wzywały do walki. Poezja wielbi Boga, wyraża miłość do ojczyzny, do drugiego człowieka. Poezją można przepraszać, wzruszać, wyrażać wdzięczność, dziękować, zachęcać…Wojciech Bąk zauważył jednak: "Poecie wolno wiele, nawet bardzo się mylić, nie wolno jednak kłamać".
Przedstawienie rozpoczęły cytaty na temat roli poezji w życiu człowieka. Prezentacja multimedialna ukazała podział twórczości na trzy rodzaje literackie oraz różne typy liryki. Później narratorzy prowadzili opowieść o dziejach polskiej literatury, począwszy od Jana Kochanowskiego, ks. Piotra Skargi, poprzez romantyków polskich - Adam Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, poetę pozytywizmu - Adam Asnyka, twórców okresu II wojny światowej aż do poetów współczesnych. Narratorzy zauważyli, iż poeci zawsze byli z narodem; cieszyli się z wolności, szczęścia rodaków, współczuli cierpiącym, dokumentowali zbrodnie, bo do tego także czuli się powołani.
Zostało zaprezentowanych wiele wierszy z różnych epok literackich, różnych twórców na tle nastrojowej muzyki. Oglądający mieli okazję obejrzeć też współczesny teledysk interpretujący wiersz J. Słowackiego "Hymn" jak i filmik z recytacją wiersza Józefa Szczepańskiego pt. "Czerwona zaraza" w wykonaniu aktora Marka Bukowskiego. Widowisko zakończyła pogodna poezja L. Staffa dotycząca budzącej się wiosny oraz utwór W. Szymborskiej mówiący o tym, iż nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy - sugerujący, by wartościowo i owocnie starać się przeżyć każdą chwilę swego życia.
6
Podsumowanie akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”
W dniach 27 lutego – 2 marca w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka elektroodpadów w ramach ogólnopolskiego projektu ekologicznego „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Akcję zorganizowaliśmy we współpracy z firmą Green Office Ecologic. Udało nam się wspólnie zebrać 1617 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dzięki czemu szkoła pozyskała bon w wysokości 162 zł. Serdecznie dziękujemy za udział i pełne zaangażowanie w zbiórkę rodzicom, uczniom i pracownikom naszej placówki.
Zespół do spraw wolontariatu
Wystawa prac plastycznych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Na początku marca br. na głównym korytarzu naszej szkoły zostały umieszczone plakaty wykonane przez uczniów klasy VIII b po omówieniu obowiązkowej lektury autorstwa Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz".
Poprzez swe prace plastyczne uczniowie zinterpretowali epopeję narodową, wyrażając te treści i takie sensy utworu, które najbardziej zapadły im w pamięć, które wywarły na nich największe wrażenie.
A warto zauważyć, że utwór naszego narodowego wieszcza niesie ze sobą sporą dawkę wiedzy historyczno-obyczajowej jak i wiele idei - bardzo uniwersalnych i ponadczasowych.
„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł literackich w historii Polski. W dwunastu księgach poeta przedstawił tzw. historię szlachecką – opowieść o życiu, jakie wiodła ta warstwa społeczna na ziemiach litewskich w okresie wojen napoleońskich.
Mimo iż podczas lektury książki czytelnik przenosi się do przeszłości, dostrzega bohaterów "z krwi i kości" (chociaż fikcyjnych), patriotów, którym przyszło żyć w czasie pod zaborami, ludzi pragnących kultywować swoje obyczaje, pragnących szczęśliwie i pięknie żyć.
Dzieło wielkiego mistrza Mickiewicza podobało się uczniom, zostało zrozumiane i wydaje się, że skłoni wielu z nich do bardziej przyjaznego spoglądania na książki-lektury mogące być skarbnicą wiedzy historycznej i pięknych idei. Dzięki nim można przecież łatwiej zrozumieć przeszłość, na dłużej niż z podręcznika do historii zapamiętać pewne fakty historyczne, pojąć motywację działania wielu Polaków żyjących na początku XIX wieku. Rysują się oni w utworze (mimo iż należą głównie do stanu szlacheckiego, który już od dawna nie istnieje) jako wartościowe, często nieprzeciętne jednostki, z których do dziś można brać przykład, jak choćby Jacek Soplica-ksiądz Robak, Sędzia Soplica, Tadeusz czy urocza Zosia.
Pasowanie na czytelnika
W dniu 9 marca 2023 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Z okazji tej uroczystości wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
8 Marca - Dzień Kobiet
Wszechobecne serdeczne życzenia płynące od uczniów dla uczennic i pań pracujących w naszej szkole od samego rana wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Międzynarodowy Dzień Kobiet przypadający w kalendarzu na 8-go marca to święto szczególne, obchodzone we wszystkich krajach i kulturach zawsze w uroczysty sposób. Tego dnia męska część Samorządu Uczniowskiego w asyście kolegów z poszczególnych klas przejęła inicjatywę, składając życzenia dla wszystkich Pań.
Obchody Dnia Patrona Szkoły
2 marca społeczność uczniowska SP w Kramarzówce świętowała dzień Patrona Szkoły - wielkiego uczonego Mikołaja Kopernika.
Z tej okazji w naszej placówce odbyła się uroczysta akademia poświęcona naszemu patronowi. Obchody Dnia Patrona Szkoły na dobre wpisały się do kalendarza naszych uroczystości szkolnych, których celem jest kultywowanie tradycji szkolnych, przybliżenia i wzbogacenia wiedzy o życiu i działalności Mikołaja Kopernika. Uczniowie klas: II i V przedstawili program artystyczny o życiu i twórczości astronoma. Podczas apelu przypomniano budowę układu słonecznego. Nie zabrakło wierszy i piosenek związanych z postacią patrona. Na koniec wszyscy uroczyście odśpiewali hymn szkoły.Tego dnia rozstrzygnięty został konkurs plastyczny i konkursy wiedzy o Patronie Szkoły. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Podsumowując obchody dnia Patrona Szkoły Pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom, aby zdobywając wiedzę wzorowali się na naszym patronie - Mikołaju Koperniku.3Rozdanie dyplomów
31Film z akademii
Zasady rekrutacji do przedszkola i klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024
Uprzejmie informujemy, że od dnia 21 lutego 2023 roku trwa rekrutacja do przedszkoli
i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2023/2024, dla których organem prowadzącym jest Gmina Pruchnik.Terminy:
Składanie deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego:
21.02.23 r. do 28.03.23 r.
Składanie wniosków o przyjęcie do przedszkola:
01.03.23 r. do 17.03.23 r.
Składanie dokumentów do klasy pierwszej:
01.02.23 r. do 17.03.23 r.
Dokumenty rekrutacyjne do przedszkola oraz klasy I dostępne będą u nauczycieli oddziałów przedszkolnych.
Poniżej link do strony internetowej Gminy Pruchnik:
Konkurs Pięknego Czytania
21 lutego br. w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów wszystkich klas naszej szkoły.
Wyniki przedstawiają się następująco:
kategoria klas I-III:
I miejsce: Maja Wojtaszek, kl. III
II miejsce: Liliana Ciołek, kl. II
III miejsce: Zuzanna Harłacz, kl. III oraz Amelia Składan, kl. III
wyróżnienie: Wiktoria Kędzior, kl. III
kategoria klas IV-VI:
I miejsce: Nikola Pszonak, kl. V oraz Oliwia Kędzior, kl. VI
II miejsce: Nikola Kędzior, kl. V oraz Martyna Składan, kl. VI
III miejsce: Milena Kowal, kl. IV
wyróżnienie: Katarzyna Grąz, kl. VIkategoria klas VII-VIII
II miejsce: Aleksandra Buryło, kl. VIII b oraz Amelia Pszonak, kl. VIII b
[Pierwszego miejsca nie przyznano]
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy sukcesów, ale przede wszystkim dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęcie się przygotowania wybranego utworu literackiego i zaprezentowania go. Na uwagę zasługuje to, iż uczniowie z dużym zaangażowaniem odczytywali wybrane przez siebie teksty. Włożyli w to wiele serca oraz wykazali się dobrą dykcją, prawidłową emisją głosu, zróżnicowaną intonacją i pauzowaniem, subiektywną interpretacją czytanego tekstu oraz poprawnością czytania. Ojczysty język wybrzmiewał w różnych utworach literackich - autorów rodzimych z różnych okresów historycznoliterackich oraz pisarzy obcych przetłumaczonych na nasz język polski.
Pielęgnujmy i szanujmy nasz język ojczysty, bo przez wieki był dla naszych przodków podstawą tożsamości narodowej. Mimo zaborów czy okupacji, gdy nie istniało formalnie państwo polskie, nasi rodacy, posługując się ojczystym językiem, stanowili jedność. Język od zawsze podtrzymywał też tradycję narodową oraz bogatą i wzniosłą historię Polski. Nasz ojczysty język nadal w dużej mierze będzie stanowił o suwerenności kraju i odrębności narodowej.
Tłusty czwartek
W naszej szkole jak zwykle tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi, lukrowanymi pączkami z konfiturą i czekoladą. W imieniu Dyrekcji, wszystkich nauczycieli, pracowników naszej szkoły oraz uczniów pragniemy serdecznie podziękować Paniom z Rady Rodziców za przygotowanie przepysznych pączków.
DZIĘKUJEMY!!!
Walentynki
Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie.
Z inicjatywy Samorządów Uczniowskich tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanej skrzynki. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców.
16
„Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Kramarzówce przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli i klasy I-III poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.
Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie do ruchu już od najmłodszych lat. Dzieci wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.
W ramach realizacji programu, najmłodsi poznają zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczą się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Poznają podstawowe zasady ekonomii i oszczędzania oraz ich wpływ na środowisko.
Patroni 2023 roku ogłoszeni przez Sejm
Patroni 2023 roku ogłoszeni przez Sejm;
230. rocznica urodzin największego polskiego komediopisarza - Aleksandra Fredry
- gazetka szkolna
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025Na korytarzu naszej szkoły w pierwszych dniach lutego br. została umieszczona gazetka informująca o tym, jakie wybitne osoby zostały wybrane przez Sejm RP patronami 2023 r. Należą do nich: Wojciech Korfanty, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska, Aleksandra Piłsudska, Jerzy Nowosielski i najbardziej znany uczniom - Aleksander Fredro, nasz krajan pochodzący z Surochowa k. Jarosławia, autor lektury szkolnej pt. "Zemsta".
W skrócie zostały przedstawione życiorysy oraz zasługi ww. jednostek.Osobne miejsce na gazetce przypadło twórcy epoki romantyzmu, wielkiemu i szczeremu patriocie - Aleksandrowi Fredrze, gdyż w tym roku przypada 230. rocznica jego urodzin. Jako nastolatek na ochotnika wstąpił do wojsk Księstwa Warszawskiego, które wraz z armią Napoleona w 1812 r. wyruszyły przeciwko Rosji - jednemu z trzech naszych zaborców. Młody Fredro mógł zginąć, ale miłość do Ojczyzny przezwyciężyła strach i troskę o własne życie. Hrabia dostał się do rosyjskiej niewoli, z której udało mu się jednak uciec. Za męstwo został odznaczony orderami Virtuti Militari oraz Legii Honorowej. Gdy osiadł w rodzinnym majątku pod Lwowem, nadal działał dla dobra rodaków; pełnił urząd posła do sejmu stanowego w Galicji, a swe stanowisko wykorzystywał do tego, by wzmacniać nasz podbity kraj: wspierał budowę kolei, rozwój teatrów (sam zaczął pisać komedie, jak się później okazało - znamienite ponadczasowe utwory), agitował za językiem polskim
w szkołach i urzędach. Wytrwale i wiernie czekał też na miłość swego życia - Zofię z Jabłonowskich Skarbkową, którą poślubił dopiero po uzyskaniu przez nią unieważnienia małżeństwa ( rodzice wydali bowiem Zofię za mąż, gdy miała 15 lat, za starszego od niej o 18 lat Stanisława Skarbka, jednego z najbogatszych ludzi w Galicji).Do dziś na deskach teatrów grane są sztuki A. Fredry takie jak np. "Pan Jowialski", "Śluby panieńskie", "Damy i huzary" czy wspomniana wyżej "Zemsta".
Gazetka przypomina również o przypadającym 21 lutego - Dniu Języka Ojczystego.
Z tej okazji odbędzie się w szkole Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów wszystkich klas w trzech kategoriach: kl. I-III; kl. IV-VI i VII-VIII.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu przypada 7 lutego, ale w wielu placówkach edukacyjnych obchody będą trwać aż do końca marca. Na stronie Polskiego Centrum Programu Safer Internet zgłoszono ponad 2 tysiące lokalnych inicjatyw, a wśród nich: warsztaty, webinary, happeningi i konkursy. Dlaczego tak ważne jest, by wciąż od nowa brać pod lupę cyberbezpieczeństwo najmłodszych? Czy nie wszystko zostało już na ten temat powiedziane? Najnowsze badania pokazują, że relacje młodych ludzi z urządzeniami ekranowymi ulegają dynamicznym zmianom – a przede wszystkim stają się coraz bardziej zażyłe. Według danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 96% nastolatków co najmniej raz dziennie korzysta z mediów społecznościowych. Przeciętny uczeń spędza w sieci ok. 4 godziny i 50 minut w tygodniu i ponad 6 godzin w weekendy. Sporą część tego czasu dzieci spędzają oglądając filmy i klipy na serwisach streamingowych lub grając w gry online. Tak intensywne korzystanie z internetu często ma swoje ciemne strony. Ok. 43% nastolatków od 11 do 18 lat miało kontakt z treściami uznawanymi za szkodliwe i niebezpieczne. Dlatego, jak nigdy wcześniej, rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i zadbać o bezpieczeństwo i równowagę w korzystaniu z elektroniki przez ich pociechy. Tylko, jak się za to zabrać, gdy tak trudno nadążyć za zmieniającymi się trendami? Dobrze jest towarzyszyć dziecku we wkraczaniu w świat mediów cyfrowych już od najmłodszych lat. Ogromne znaczenie ma uzgodnienie domowych zasad ekranowych oraz przerw w korzystaniu z urządzeń. Zanim dasz dziecku do ręki tablet, komórkę lub własnego laptopa aktywuj w nich odpowiednie zabezpieczenia i blokady. Wyjaśnij maluchowi, czemu służą ustawienia prywatności w mediach społecznościowych i jak korzystać z nich w odpowiedzialny sposób. A przede wszystkim: oferuj dziecku stałe wsparcie i rozmawiaj z nim o tym, co robi w sieci. Dzięki temu wzrastają szanse, że jeśli doświadczy cybernękania lub trafi na niepokojące treści, zwróci się o pomoc właśnie do ciebie. Szczegółowe rekomendacje i zalecenia dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z multimediów można znaleźć w ulotce oraz artykułach „Bezpieczny streaming dla dzieci” oraz „Media społecznościowe – co musisz wiedzieć jako rodzic”.
Zbiórka elektrośmieci
Drodzy uczniowie i rodzice !!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty
sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’
Termin Akcji: 27.02- 28.02. 2023r.
Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Kramarzówce
Prosimy, aby duży sprzęt AGD typu pralki, lodówki dostarczyć w ostatnim dniu zbiórki tj. 2 marca na parking przed halą sportowa.
Całą listę rzeczy, które można przynieść publikujemy na stronie internetowej szkoły. Jest ona również umieszczona na gazetce umieszczonej w szkole przy drzwiach wejściowych.Rodzaje sprzętu elektrycznego i elektronicznego podlegającego zbiórce
Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego:
1. Wielkogabarytowe urządzenia chłodzące
2. Chłodziarki, zamrażarki
3. Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do chłodzenia, konserwowania i przechowywania żywności
4. Pralki, suszarki do ubrań
5. Urządzenia kuchenne, w tym kuchenki, zmywarki
6. Piece elektryczne
7. Elektryczne płyty grzejne
8. Mikrofalówki
9. Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do gotowania i innego typu przetwarzania żywności
10. Elektryczne urządzenia grzejne
11. Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do ogrzewania pomieszczeń, łóżek, mebli wypoczynkowych
12. Wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne
Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
1. Odkurzacze, zamiatacze do dywanów oraz pozostałe urządzenia czyszczące
2. Maszyny do szycia, urządzenia używane do szycia, dziania, tkania i innego typu przetwarzania wyrobów włókienniczych
3. Żelazka, urządzenia do prasowania, maglowania i pozostałe urządzenia służące do pielęgnacji ubrań
4. Tostery, frytkownice
5. Rozdrabniacze, młynki do kawy oraz urządzenia do otwierania i zamykania pojemników i opakowań
6. Noże elektryczne
7. Urządzenia do strzyżenia włosów, suszenia włosów, szczotkowania zębów, golenia, masażu oraz pozostałe urządzenia do pielęgnacji ciała
8. Zegary, zegarki oraz urządzenia do celów odmierzania, wskazywania lub rejestrowania czasu
9. Wagi
10. Pozostałe małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny
1. Komputery duże stacjonarne, stacje robocze
2. Jednostki drukujące, drukarki
3. Komputery osobiste stacjonarne, w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura
4. Laptopy, w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura oraz notebooki
5. Puste cartridge do drukarek
6. Notepady
7. Sprzęt kopiujący
8. Elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania
9. Kalkulatory kieszonkowe i biurowe
10. Pozostały sprzęt do zbierania, przechowywania, przetwarzania, prezentowania lub przekazywania informacji drogą elektroniczną
11. Terminale i systemy użytkownika
12. Faksy, telefaksy
13. Telefony (bezprzewodowe,komórkowe) automaty telefoniczne
14. Systemy zgłoszeniowe/sekretarki automatyczne
15. Pozostałe produkty lub sprzęt służący do transmisji głosu, obrazu lub innych informacji za pomocą technologii telekomunikacyjnej
Sprzęt audiowizualny
1. Odbiorniki radiowe
2. Odbiorniki telewizyjne
3. Kamery video (sprzęt video)
4. Sprzęt hi-fi 5. Instrumenty muzyczne, wzmacniacze dźwięku
6. Pozostałe produkty lub urządzenia wykorzystywane do nagrywania lub kopiowania dźwięku lub obrazów, w tym sygnałów, lub wykorzystujące technologie przesyłu dźwięku i obrazu inne niż telekomunikacyjne
Narzędzia elektryczne i elektroniczne
1. Wiertarki, piły
2. Narzędzia do nitowania, przybijania lub przyśrubowania lub usuwania nitów, gwoździ lub śrub
3. Narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań
4. Narzędzia do rozpylania
5. Kosiarki i inne narzędzia służące do prac ogrodowych
6. Pozostałe narzędzia elektryczne i elektroniczne
Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy
1. Kolejki elektryczne lub tory wyścigowe
2. Kieszonkowe konsole do gier video, gry video
3. Sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi
4. Zabawki z mechanizmem elektrycznym lub elektronicznym
Przyrządy do nadzoru i kontroli
1. Czujniki dymu
2. Regulatory ciepła
3. Termostaty
4. Urządzenia pomiarowe używane w gospodarstwie domowym
Automaty do wydawania
1. Automaty do wydawania napojów gorących
2. Automaty do wydawania butelek lub puszek z zimnymi i gorącymi napojami
3. Automaty do wydawania produktów stałych
4. Automaty do wydawania pieniędzy - bankomaty
5. Inne wydające wszelkiego rodzaju produkty
Baterie i akumulatory
1. Baterie i akumulatory ołowiowe
2. Baterie i akumulatory niklowo-kadmowe
3. Baterie alkaliczne
W karnawale czas na bale
W dniach 7 - 8 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy.
Dzieci z przedszkola i klas 1 - 3 bawiły się w godzinach popołudniowych. Wszystkie zdecydowały się wystąpić w przebraniach. Jedne wybrały postacie z bajek - księżniczki, królewny, rycerze, Czerwony Kapturek, Pszczółka Maja, inne - bohaterów z gier, piosenkarza, piłkarza, policjanta. Przy dźwiękach muzyki uczniowie wzięli udział w różnych konkursach i zabawach. Dużym zainteresowaniem cieszył się salon piękności. Najciekawsze stroje karnawałowe zostały wyróżnione nagrodami przygotowanymi przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski. Każde z dzieci dostało drobny upominek w nagrodę za świetną zabawę.
Drugiego dnia przyszedł czas na zabawę karnawałową dla uczniów klas 4 -8. Uczniowie mogli zatańczyć taniec belgijski, makarenę, wziąć udział w zabawie z krzesełkami oraz zadedykować klasie, nauczycielom lub wybranej osobie, piosenkę. Wybrano również Królowąi Króla Balu. Aby umilić zabawę rodzice przygotowali wiele smakołyków. Kiedy czas zabawy dobiegł końca uczniowie z żalem opuszczali szkołę.No cóż...kolejny bal karnawałowy już za rok!30
Konkurs Eko Choinka
Dwoje naszych uczniów z klas ósmych - Miłosz Dryla i Aurelia Olszańska wzięli udział w wojewódzkim konkursie na Eko Choinkę organizowanym przez Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu.
Aurelia Olszańska z klasy 8a uzyskała I miejsce i tytuł laureata, natomiast Miłosz Dryla z klasy 8b otrzymał wyróżnienie.
12 stycznia 2023 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród w siedzibie organizatora.Opiekunami uczniów były panie Agnieszka Buryło oraz Katarzyna Tomczyk-Raba
Hej kolęda, kolęda...
Wspólne kolędowanie jest pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś i łączy pokolenia. Kontynuując świąteczną tradycję 21 grudnia odbyło się w naszej szkole wspólne kolędowanie. Zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu utalentowanych uczniów. Wszystkie klasy od I do VIII, a także odziały przedszkolne zaprezentowały wybraną przez siebie kolędę. Razem z nami zaśpiewali goście, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Szkoła rozbrzmiała dźwiękami bożonarodzeniowych utworów. Nastrój spotkania podkreśliła piękna scenografia.
Wspólnym kolędowaniem weszliśmy w najpiękniejszy okres Świąt Bożego Narodzenia. Życzyliśmy sobie wzajemnie, by w tę nadchodząca świętą noc Miłości, noc Przebaczenia, noc kiedy ,,Bóg się rodzi, moc truchleje” narodzona Boża Dziecina błogosławiła Nam na każdy dzień Nowego Roku, aby narodzone Dzieciątko zesłało łaskę zdrowia, nadziei, spokoju wewnętrznego, a Święta były prawdziwym duchowym, chrześcijańskim przeżyciem i spełnieniem nieustannego dążenia człowieka do szczęścia.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie