• Aktualności

            • PAMIĘTAMY…

            • 28 października dzieci z OP A i OP B udały się na pobliski cmentarz.  Celem wyjścia było przede wszystkim wdrażanie dzieci do pielęgnowania  pamięci o zmarłych.           

            • WYCIECZKA DO SALI ZABAW

            • 27 października przedszkolaki z OP A i OP B wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw KORONA  w Jarosławiu. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracji rówieśniczych grup przedszkolnych, a także stworzenie możliwości radosnego spędzania czasu. W sali zabaw dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji m.in. z różnych zjeżdżalni, basenu z kulkami, karuzeli, trampoliny, można było pograć w piłkę, czy też poukładać klocki LEGO.

            • Wyjazd do teatru

            •       16 października br. uczniowie klas VII i VIII udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu na spektakl teatralny pt. "Balladyna". Sztukę zaprezentowali aktorzy krakowskiego teatru "Cracovia".

                   Przedstawienie bardzo się podobało, gdyż grający włożyli w swój występ dużo pracy, staranności  i serca. Uczniowie byli pod wrażeniem długości sztuki, która trwała 2,5 godziny, więc przedzielona została antraktem. Młodzi widzowie zauważyli, iż duża ilość tekstu do zapamiętania była z pewnością wyzwaniem dla aktorów. Urzekła nas również pomysłowa scenografia, dopracowane kostiumy, odpowiednia do poszczególnych scen muzyka i efekty dźwiękowe. Nie zabrakło też głosów o ważnej roli oświetlenia w tym przedstawieniu. Aktorzy zagrali profesjonalnie i bardzo wiernie odtworzyli cały tekst dramatu J. Słowackiego. Uczniowie przypomnieli sobie wiele szczegółów z obowiązkowej dla nich lektury. Wyrazili także kilka krytycznych uwag dotyczących szczegółów dopracowania przedstawienia.

                 Po obejrzeniu spektaklu rozmawialiśmy o swoich wrażeniach, by lepiej przygotować się do redagowania recenzji tej sztuki.

            • Akademia z okazji 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz z okazji Dnia Edukacji Narodowej

            •      12 października 2023 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony przypomnieniu historii powstania KEN. Świętowaliśmy także Dzień Edukacji Narodowej. Na akademii gościliśmy władze naszej gminy, w tym pana burmistrza, panią skarbnik, pracowników referatu oświaty, przewodniczącego rady miejskiej. Obecna była również pani wicemarszałek sejmiku wojewódzkiego, pan starosta powiatu, pan wicestarosta, miejscowi radni, dyrektorzy szkół i instytucji gminy Pruchnik, sołtys miejscowości, emerytowani nauczyciele naszej szkoły, zarząd Rady Rodziców, a także nauczyciele i inni pracownicy szkoły, rodzice oraz młodzież szkolna.

                 Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu szkoły przewodniczący Samorządu Uczniowskiego powitał zebranych i oddał głos pani dyrektor.  Pani Ewa Jodłowska-Zając skierowała swe słowa do zaproszonych gości i podziękowała za współpracę i pomoc przy powstaniu w szkole trzech nowych pomieszczeń - w miejscu starej sali gimnastycznej - biblioteki szkolnej, gabinetu terapeutycznego oraz świetlicy. Następnie ksiądz proboszcz Zbigniew Szostecki odmówił modlitwę i dokonał poświęcenia nowych sal. Pani dyrektor zaprosiła wybrane osoby do symbolicznego przecięcia wstęgi oficjalnie otwierającego nowe pomieszczenia.

                      W dalszej części miał miejsce program artystyczny. Narratorzy przypomnieli, iż Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce
              i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Podano przyczyny powstania tego nowego organu w Polsce, usłyszeliśmy o najbardziej zasłużonych ludziach instytucji, dokonaniach komisji - "Eksperci pod wodzą Hugona Kołłątaja opracowali trzystopniowy model szkół podstawowych i średnich". Przypomniano, iż w ramach reformy edukacji podstawowej
              w 1775 roku stworzono Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych. "Opracowało ono pionierskie podręczniki – wymagające często tworzenia polskiej terminologii tych nauk, która do dzisiaj jest podstawą terminologii chemicznej, fizycznej i matematycznej stosowanej w języku polskim."

                    W dalszej części programu uczniowie zwrócili się do nauczycieli i pracowników administracji i obsługi z okazji Dnia Nauczyciela:


              "Tym, którzy prowadzą nas do źródeł wiedzy,
              Tym, którzy potrafią chwycić tę nić z kropel i ze lśnień,
              Dedykujemy tę chwilę".

                  Apel składał się z piosenek, wierszy oraz humorystycznych scenek nawiązujących do codziennej pracy pedagogów, pragnących przekazać potrzebną wiedzę oraz wychowywać do wartości uczniowską społeczność. Uczniowie kl. VIII przekornie reklamowali jednak takie "produkty", które wspierałyby odporność na wiedzę. Chórek szkolny w trakcie programu zaśpiewał m. in. "Gaudeamus igitur", "Laurkę", "Nauczyciel - mądra głowa", a na koniec piosenkę "Wyśpiewać chcemy dzisiaj wam życzenia". Różnorodne podkłady muzyczne uświetniły, zwłaszcza żartobliwą, część programu artystycznego. Widzowie posłuchali także przebojowych recytatorów z kl. III. oraz mogli obejrzeć dwa nowoczesne układy taneczne
              w wykonaniu uczennic kl. VII. Program artystyczny ubogaciła również stylowa dekoracja. Na koniec recytator zapewnił:

              "My dziś chcemy ucieszyć panów i panie,
              Bo z ich nauki na pewno coś w głowach naszych zostanie",

              a prowadzący apel złożył życzenia zdrowia i pomyślności w życiu zawodowym oraz osobistym - pani dyrektor, wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pracownikom administracji i obsługi oraz na ręce pana burmistrza - wszystkim osobom związanym
              z edukacją w naszej gminie.

                Po zakończeniu części artystycznej miały miejsca przemówienia: Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego pani Anny Huk, Starosty Jarosławskiego pana Stanisława Kłopota, Wicestarosty Jarosławskiego pana Mariusza Trojaka, Burmistrza Pruchnika pana Wacława Szkoły. Następnie zaproszeni goście obejrzeli naszą szkołę oraz udali się na poczęstunek do remizy OSP w Kramarzówce.

            • Uroczystość Pasowania na Ucznia 2023

            • 10 października 2023 roku w naszej szkole odbyło się Uroczyste Ślubowanie oraz Pasowanie pierwszoklasistów. Celem spotkania było uroczyste włączenie dzieci rozpoczynających naukę do grona społeczności szkolnej.

              Symboliczne pasowanie na ucznia uświadamia nowym uczniom, że stają się częścią szkolnej społeczności oraz, że są przyjmowani i akceptowani przez kolegów i nauczycieli. Zaczynają w pełni korzystać z praw i obowiązków ucznia.

              Na sali zgromadzili się nauczyciele, zaproszeni goście, rodzice pierwszaków, a także uczniowie szkoły. Uczniowi klasy pierwszej przygotowali występ artystyczny, w którym przedstawiali zalety bycia uczniem oraz członkiem klasy. Zapewniali,   że szkoła jest dużo ciekawsza niż przedszkole, które niedawno opuścili. Obiecywali również, że swoim zachowaniem i nauką dostosują się do panujących w szkole standardów.

              Po występie nadeszła ważna chwila przyrzeczenia, po którym Pani Dyrektor pasowała maluchów na Uczniów Klasy Pierwszej, a także przyszedł czas na wręczenie przez wychowawcę uczniom pamiątkowych dyplomów oraz kuferków obfitości przez rodziców.

            • Tydzień języków Obcych

            • 26 września już tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. W tym roku szkolnym uczniowie najmłodszych klas zapoznali się z flagą Wielkiej Brytanii i największymi zabytkami tego cudownego kraju. W klasie III odbył się konkurs wiedzy języka angielskiego, w którym podium zajęli:

              I miejsce: Eryk Wójtowicz

              II miejsce: Dawid Sitko i Dawid Gac

              III miejsce: Jan Ciołek i Karol Pszonak.

              Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

              Uczniowie klasy IV przygotowali gazetki ścienne upamiętniające różne języki świata.

            • NOCNY RAJD PIESZY

            • Rok 2023 jest rokiem Mikołaja Kopernika. Z tej okazji 29 września odbył się nocny rajd pieszy pod hasłem „Droga do Gwiazd”. Rajd miał na celu integrację klas IV i V ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Kramarzówce oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruchniku. Po obserwacji nocnego nieba, wspólnym ognisku oraz zabawach, wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek.

              Serdeczne podziękowania składamy pani Edycie Kochanowicz oraz pani Halinie Stańko, nauczycielkom Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruchniku, za zaproszenie nas do tej wspaniałej inicjatywy. 

            • SP! Serce i Pomoc

            • W bieżącym roku szkolnym klasa 4 kontynuuje projekt dla szkół podstawowych województwa podkarpackiego SP! Serce i Pomoc. Celem projektu jest podejmowanie autorskich i innowacyjnych działań, które ułatwią uczniom klas czwartych  przyjazną adaptację na wyższym etapie edukacyjnym oraz wyeliminowanie niepowodzeń szkolnych. Przez cały rok szkolny uczniowie angażować się będę w szereg różnych działań na terenie szkoły i nie tylko.

              Naszą przygodę z projektem rozpoczęliśmy od zapoznania się ze szkolnym programem adaptacyjnym oraz stworzeniem plakatu. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w realizację tego przedsięwzięcia efektem czego jest wspólnie przygotowana praca.

              Na jednej z pierwszych lekcji wychowawczych wyłoniliśmy nasz nowy samorząd klasowy. Po prezentacji kandydatów rozpoczęło się tajne głosowanie. Komisja skrutacyjna rzetelnie zliczyła wszystkie głosy po czym przedstawiła nowy samorząd. Zwycięzcom gratulujemy!

              Aby jak  najbardziej zintegrować grupę klasową co tydzień, na lekcjach wychowawczych, uczniowie losują osobę, z którą w danym tygodniu będą wspólnie dzielić ławkę na każdej lekcji. Pozwoli im to lepiej się poznać i zacieśnić więzi klasowe.

              Już we wrześniu dołączyliśmy do akcji Sprzątania Świata oraz do obchodów Dnia Kropki. Uczniowie założyli ubrania w kropki, wspólnie z całą społecznością szkolną obejrzeli krótki montaż słowny przygotowany przez innych uczniów. Ponieważ jest to święto kreatywności i talentów, uczniowie klasy IV wspólnie z innymi uczniami, stworzyli drzewo, na którym znalazły się talenty wszystkich dzieci ze szkoły.

              Zapraszamy do śledzenia strony internetowej naszej szkoły, gdzie na bieżąco będą się pojawiać informacje z innych działań podjętych przez klasę IV!

            • Dzień Chłopaka

            • 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczęta Samorządu Uczniowskiego stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych kolegów. Nie mogło zabraknąć życzeń i drobnych upominków i słodkiego "co nieco". Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia!

            • SPRAWOZDANIE Z WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

            • ROK SZKOLNY 2023/2024

              Jak co roku we wrześniu odbyła się kampania wyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Były hasła i obietnice przedwyborcze. Ukoronowaniem akcji wyborczej były wybory, które w głosowaniu tajnym, bezpośrednim i powszechnym wyłoniły samorządową reprezentację szkoły.

              Dnia 25 września odbyły się wybory. Każdy uczeń oddał swój głos na karcie wyborczej na jednego z kandydatów:

              Filip Bułdys
              Katarzyna Grąz
              Julia Harłacz
              Oliwia Kędzior
              Maja Lis
              Maria Składan
              Martyna Składan
              Paweł Rabczak

              Po trzeciej godzinie lekcyjnej nastąpiło otwarcie urny i przeliczenie głosów. Spośród 134 oddanych głosów największą ilość uzyskali:

              Paweł Rabczak 54 głosy
              Filip Bułdys 43 głosy
              Oliwia Kędzior 37 głosów.

              W wyniku głosowania wyłonił się skład Samorządu Uczniowskiego:

              1.   Paweł Rabczak – Przewodniczący SU
              2.   Filip Bułdys- Zastępca Przewodniczącego SU
              3. Oliwia Kędzior-Skarbnik SU

              W skład Rady Samorządu Uczniowskiego wchodzą:
              Julia Harłacz 
              Katarzyna Grąz 
              Martyna Składan 

               Nad prawidłowym przebiegiem głosowania  nadzór sprawowała powołana wcześniej Komisja Wyborcza oraz opiekunowie Samorządu Szkolnego.

              NOWEJ RADZIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SERDECZNIE GRATULUJEMY

            • Dzień Przedszkolaka

            • Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Przedszkolaka słodko uczcił święto najmłodszych dzieci. Życzymy wiele sukcesów oraz samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu a później w szkole.

            • Wzlot Aniołów

            • Wzlot Aniołów już po raz trzeci.17 -go września 2023 r. odbył się III Przegląd na Anielskie Skrzydła. Nasi przedstawiciele również uczestniczyli w tym wydarzeniu.

            • "Sprzątanie Świata"

            • W akcję ,,Sprzątanie Świata" włączyły się w tym roku wszystkie klasy naszej szkoły. Działania wypadły sprawnie. Pogoda dopisała znakomicie . Okazało się, że w Kramarzówce mieszkańcy coraz mniej śmiecą.

            • Międzynarodowy Dzień Kropki

            • 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klas 0-VIII naszej szkoły postanowili przyłączyć się do jego obchodów. Tego dnia obowiązywały ubrania w kropki. Podczas apelu zaprezentowano film „Kropka”. Jego bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Po projekcji oraz pogadance na temat filmu wszyscy uczniowie postanowili pokazać swoje talenty. Przystąpili do wypisania swoich talentów na kropkach, oraz wykonania kart pracy. Wspaniałe efekty ich prac możemy podziwiać na drzewie talentów. A my po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć w siebie!!

            • Piknik

            • 13 września na naszym boisku szkolnym odbył się piknik integracyjny dla dzieci z obu oddziałów przedszkolnych. Były wspólne pląsy, zabawy i gry ruchowe, zabawy  w piaskownicy, odpoczynek czy posiłek na kocu. Poprzez wspólnie spędzony czas dzieci miały okazję lepiej się poznać i nawiązać nowe przyjaźnie.

            • O klimacie w szkołach Polski Wschodniej! Startuje kolejna edycja Lekcji o Funduszach Europejskich!

            • Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Już wkrótce odpowiedzi na te pytania uzyska 12 000 uczniów, którzy przystąpią do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”.

              11 września 2023 r. rusza rekrutacja do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
              Do projektu mogą przystąpić szkoły podstawowe z sześciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego i części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i otaczających ją powiatów).

              Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczy zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzą się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobędą praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznają rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.  

              Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadzi uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobędą wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

              Każda szkoła, która zgłosi się do akcji otrzyma pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wezmą udział w akcji.

              To jednak nie koniec atrakcji! Podsumowaniem Lekcji będzie konkurs „Projekt: klimat!”. Zadanie konkursowe będzie polegało na nagraniu krótkiego filmu o zmianach klimatu w okolicy i sposobach im przeciwdziałania. Na laureatów czekają cenne nagrody – 3-dniowa wycieczka do Warszawy dla zwycięzców pierwszego miejsca, monitory interaktywne i laptopy dla szkół, karty upominkowe dla uczniów i opiekunów zespołu.

              Zgłoszenia do projektu będą przyjmowane od 11 września 2023 r. do wyczerpania puli miejsc poprzez stronę www.zgloszenielekcja.pl O kwalifikacji decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w projekcie jest bezpłatny a liczba miejsc jest ograniczona.

              Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

            • NARODOWE CZYTANIE

            •   9 września 2023 r. odbyła się XII edycja "Narodowego Czytania". W naszej gminie miała ona miejsce tym razem w Parku Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia
              w Jodłówce. Lekturą była powieść Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem".

                Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice klasy VII: Katarzyna Grąz, Oliwia Kędzior i Martyna Składan. Dziewczęta czytały z podziałem na role fragment utworu dotyczący emocjonalnej rozmowy Witolda ze swym ojcem Benedyktem, któremu syn zarzuca postawę uniżenia i pokory wobec Darzeckiego, swego szwagra. Twierdzi, iż sam go nie szanuje, gdyż jest człowiekiem bezwartościowym i egoistą. Witold nie może się także pogodzić ze sposobem wychowania swej młodszej siostry: "Kierujecie ją na lalkę, na […] światową srokę…". Fragment kończy się ostrą sprzeczką między ojcem a synem.

                Sobotnie literackie popołudnie zostało urozmaicone poprzez smaczny poczęstunek - kiełbaski z grilla oraz tradycyjne przysmaki. Dopisała piękna pogoda.

            • Nauczyciele miłości bliźniego.

            • 7-go września w naszej szkole odbył się apel poświęcony rodzinie Ulmów. Która to podczas okupacji niemieckiej, mimo biedy i zagrożenia życia, dała schronienie ośmiorgu Żydom. Uczennice i uczniowie z klasy 6 oraz 4 zaprezentowali na ich temat program słowno-muzyczny by wprowadzić nas w czas uroczystości beatyfikacyjnych.