• Aktualności

            • Konkurs Pięknego Czytania

            •    21 lutego br. w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów wszystkich klas naszej szkoły.

              Wyniki przedstawiają się następująco:

              kategoria klas I-III:

              I miejsce: Maja Wojtaszek, kl. III

              II miejsce: Liliana Ciołek, kl. II

              III miejsce: Zuzanna Harłacz, kl. III oraz Amelia Składan, kl. III

              wyróżnienie: Wiktoria Kędzior, kl. III

               

              kategoria klas IV-VI:

              I miejsce: Nikola Pszonak, kl. V oraz Oliwia Kędzior, kl. VI
              II miejsce: Nikola Kędzior, kl. V oraz Martyna Składan, kl. VI
              III miejsce: Milena Kowal, kl. IV
              wyróżnienie: Katarzyna Grąz, kl. VI

               

              kategoria klas VII-VIII

              II miejsce: Aleksandra Buryło, kl. VIII b oraz Amelia Pszonak, kl. VIII b

              [Pierwszego miejsca nie przyznano]

                      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy sukcesów, ale przede wszystkim dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęcie się przygotowania wybranego utworu literackiego i zaprezentowania go. Na uwagę zasługuje to, iż uczniowie z dużym zaangażowaniem odczytywali wybrane przez siebie teksty. Włożyli w to wiele serca oraz wykazali się dobrą dykcją, prawidłową emisją głosu, zróżnicowaną intonacją i pauzowaniem, subiektywną interpretacją czytanego tekstu oraz poprawnością czytania. Ojczysty język wybrzmiewał w różnych utworach literackich - autorów rodzimych z różnych okresów historycznoliterackich oraz pisarzy obcych przetłumaczonych na nasz język polski.

                     Pielęgnujmy i szanujmy nasz język ojczysty, bo przez wieki był dla naszych przodków podstawą tożsamości narodowej. Mimo zaborów czy okupacji, gdy nie istniało formalnie państwo polskie, nasi rodacy, posługując się ojczystym językiem, stanowili jedność. Język od zawsze podtrzymywał też tradycję narodową oraz bogatą i wzniosłą historię Polski. Nasz ojczysty język nadal w dużej mierze będzie stanowił o suwerenności kraju i odrębności narodowej.

            • Tłusty czwartek

            • W naszej szkole jak zwykle tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi, lukrowanymi pączkami z konfiturą i czekoladą. W imieniu Dyrekcji, wszystkich nauczycieli, pracowników naszej szkoły oraz uczniów pragniemy serdecznie podziękować Paniom z Rady Rodziców za przygotowanie przepysznych pączków.

              DZIĘKUJEMY!!!

            • Walentynki

            • Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie.  

              Z inicjatywy Samorządów Uczniowskich tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanej skrzynki. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców.

            • „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

            • W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Kramarzówce przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

              „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli i klasy I-III poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.

              Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie do ruchu już od najmłodszych lat. Dzieci wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.

              W ramach realizacji programu, najmłodsi poznają zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczą się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Poznają podstawowe zasady ekonomii i oszczędzania oraz ich wpływ na środowisko.

            • Patroni 2023 roku ogłoszeni przez Sejm

            • Patroni 2023 roku ogłoszeni przez Sejm;
              230. rocznica urodzin największego polskiego komediopisarza - Aleksandra Fredry 
              - gazetka szkolna
              w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

                          Na korytarzu naszej szkoły w pierwszych dniach lutego br. została umieszczona gazetka informująca o tym, jakie wybitne osoby zostały wybrane przez Sejm RP patronami 2023 r. Należą do nich: Wojciech Korfanty, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska, Aleksandra Piłsudska, Jerzy Nowosielski i najbardziej znany uczniom - Aleksander Fredro, nasz krajan pochodzący z Surochowa k. Jarosławia, autor lektury szkolnej pt. "Zemsta".
              W skrócie zostały przedstawione życiorysy oraz zasługi ww. jednostek.

                          Osobne miejsce na gazetce przypadło twórcy epoki romantyzmu, wielkiemu i szczeremu patriocie - Aleksandrowi Fredrze, gdyż w tym roku przypada 230. rocznica jego urodzin. Jako nastolatek na ochotnika wstąpił do wojsk Księstwa Warszawskiego, które wraz z armią Napoleona w 1812 r. wyruszyły przeciwko Rosji - jednemu z trzech naszych zaborców. Młody Fredro mógł zginąć, ale miłość do Ojczyzny przezwyciężyła strach i troskę o własne życie. Hrabia dostał się do rosyjskiej niewoli, z której udało mu się jednak uciec. Za męstwo został odznaczony orderami Virtuti Militari oraz Legii Honorowej. Gdy osiadł w rodzinnym majątku pod Lwowem, nadal działał dla dobra rodaków; pełnił urząd posła do sejmu stanowego w Galicji, a swe stanowisko wykorzystywał do tego, by wzmacniać nasz podbity kraj: wspierał budowę kolei, rozwój teatrów (sam zaczął pisać komedie, jak się później okazało - znamienite ponadczasowe utwory), agitował za językiem polskim
              w szkołach i urzędach. Wytrwale i wiernie czekał też na miłość swego życia - Zofię z Jabłonowskich Skarbkową, którą poślubił dopiero po uzyskaniu przez nią unieważnienia małżeństwa ( rodzice wydali bowiem Zofię za mąż, gdy miała 15 lat, za starszego od niej o 18 lat Stanisława Skarbka, jednego z najbogatszych ludzi w Galicji).

                          Do dziś na deskach teatrów grane są sztuki A. Fredry takie jak np. "Pan Jowialski", "Śluby panieńskie", "Damy i huzary" czy wspomniana wyżej "Zemsta".

                          Gazetka przypomina również o przypadającym 21 lutego - Dniu Języka Ojczystego.
              Z tej okazji odbędzie się w szkole Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów wszystkich klas w trzech kategoriach: kl. I-III; kl. IV-VI i VII-VIII.

               

               
                         

            • Dzień Bezpiecznego Internetu

            • Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu przypada 7 lutego, ale w wielu placówkach edukacyjnych obchody będą trwać aż do końca marca. Na stronie Polskiego Centrum Programu Safer Internet zgłoszono ponad 2 tysiące lokalnych inicjatyw, a wśród nich: warsztaty, webinary, happeningi i konkursy. Dlaczego tak ważne jest, by wciąż od nowa brać pod lupę cyberbezpieczeństwo najmłodszych? Czy nie wszystko zostało już na ten temat powiedziane? Najnowsze badania pokazują, że relacje młodych ludzi z urządzeniami ekranowymi ulegają dynamicznym zmianom – a przede wszystkim stają się coraz bardziej zażyłe. Według danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 96% nastolatków co najmniej raz dziennie korzysta z mediów społecznościowych. Przeciętny uczeń spędza w sieci ok. 4 godziny i 50 minut w tygodniu i ponad 6 godzin w weekendy. Sporą część tego czasu dzieci spędzają oglądając filmy i klipy na serwisach streamingowych lub grając w gry online. Tak intensywne korzystanie z internetu często ma swoje ciemne strony. Ok. 43% nastolatków od 11 do 18 lat miało kontakt z treściami uznawanymi za szkodliwe i niebezpieczne. Dlatego, jak nigdy wcześniej, rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i zadbać o bezpieczeństwo i równowagę w korzystaniu z elektroniki przez ich pociechy. Tylko, jak się za to zabrać, gdy tak trudno nadążyć za zmieniającymi się trendami? Dobrze jest towarzyszyć dziecku we wkraczaniu w świat mediów cyfrowych już od najmłodszych lat. Ogromne znaczenie ma uzgodnienie domowych zasad ekranowych oraz przerw w korzystaniu z urządzeń. Zanim dasz dziecku do ręki tablet, komórkę lub własnego laptopa aktywuj w nich odpowiednie zabezpieczenia i blokady. Wyjaśnij maluchowi, czemu służą ustawienia prywatności w mediach społecznościowych i jak korzystać z nich w odpowiedzialny sposób. A przede wszystkim: oferuj dziecku stałe wsparcie i rozmawiaj z nim o tym, co robi w sieci. Dzięki temu wzrastają szanse, że jeśli doświadczy cybernękania lub trafi na niepokojące treści, zwróci się o pomoc właśnie do ciebie. Szczegółowe rekomendacje i zalecenia dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z multimediów można znaleźć w ulotce oraz artykułach „Bezpieczny streaming dla dzieci” oraz „Media społecznościowe – co musisz wiedzieć jako rodzic”.

            • Zbiórka elektrośmieci

            • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

              Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
              Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
              W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
              Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty
              sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
              ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’
              Termin Akcji: 27.02- 28.02. 2023r.
              Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Kramarzówce
              Prosimy, aby duży sprzęt AGD typu pralki, lodówki dostarczyć w ostatnim dniu zbiórki tj.           2 marca na parking przed halą sportowa.

              Całą listę rzeczy, które można przynieść publikujemy na stronie internetowej szkoły. Jest ona również umieszczona na gazetce umieszczonej w szkole przy drzwiach wejściowych.

               

              Rodzaje sprzętu elektrycznego i elektronicznego podlegającego zbiórce

              Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego:

              1. Wielkogabarytowe urządzenia chłodzące

              2. Chłodziarki, zamrażarki

              3. Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do chłodzenia, konserwowania i przechowywania żywności

              4. Pralki, suszarki do ubrań

              5. Urządzenia kuchenne, w tym kuchenki, zmywarki

              6. Piece elektryczne

              7. Elektryczne płyty grzejne

              8. Mikrofalówki

              9. Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do gotowania i innego typu przetwarzania żywności

              10. Elektryczne urządzenia grzejne

              11. Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do ogrzewania pomieszczeń, łóżek, mebli wypoczynkowych

              12. Wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne

              Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego

              1. Odkurzacze, zamiatacze do dywanów oraz pozostałe urządzenia czyszczące

              2. Maszyny do szycia, urządzenia używane do szycia, dziania, tkania i innego typu przetwarzania wyrobów włókienniczych

              3. Żelazka, urządzenia do prasowania, maglowania i pozostałe urządzenia służące do pielęgnacji ubrań

              4. Tostery, frytkownice

              5. Rozdrabniacze, młynki do kawy oraz urządzenia do otwierania i zamykania pojemników i opakowań

              6. Noże elektryczne

              7. Urządzenia do strzyżenia włosów, suszenia włosów, szczotkowania zębów, golenia, masażu oraz pozostałe urządzenia do pielęgnacji ciała

              8. Zegary, zegarki oraz urządzenia do celów odmierzania, wskazywania lub rejestrowania czasu

              9. Wagi

              10. Pozostałe małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego

              Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny

              1. Komputery duże stacjonarne, stacje robocze

              2. Jednostki drukujące, drukarki

              3. Komputery osobiste stacjonarne, w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura

              4. Laptopy, w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura oraz notebooki

              5. Puste cartridge do drukarek

              6. Notepady

              7. Sprzęt kopiujący

              8. Elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania

              9. Kalkulatory kieszonkowe i biurowe

              10. Pozostały sprzęt do zbierania, przechowywania, przetwarzania, prezentowania lub przekazywania informacji drogą elektroniczną

              11. Terminale i systemy użytkownika

              12. Faksy, telefaksy

              13. Telefony (bezprzewodowe,komórkowe) automaty telefoniczne

              14. Systemy zgłoszeniowe/sekretarki automatyczne

              15. Pozostałe produkty lub sprzęt służący do transmisji głosu, obrazu lub innych informacji za pomocą technologii telekomunikacyjnej

              Sprzęt audiowizualny

              1. Odbiorniki radiowe

              2. Odbiorniki telewizyjne

              3. Kamery video (sprzęt video)

              4. Sprzęt hi-fi 5. Instrumenty muzyczne, wzmacniacze dźwięku

              6. Pozostałe produkty lub urządzenia wykorzystywane do nagrywania lub kopiowania dźwięku lub obrazów, w tym sygnałów, lub wykorzystujące technologie przesyłu dźwięku i obrazu inne niż telekomunikacyjne

              Narzędzia elektryczne i elektroniczne

              1. Wiertarki, piły

              2. Narzędzia do nitowania, przybijania lub przyśrubowania lub usuwania nitów, gwoździ lub śrub

              3. Narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań

              4. Narzędzia do rozpylania

              5. Kosiarki i inne narzędzia służące do prac ogrodowych

              6. Pozostałe narzędzia elektryczne i elektroniczne

              Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy

              1. Kolejki elektryczne lub tory wyścigowe

              2. Kieszonkowe konsole do gier video, gry video

              3. Sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi

              4. Zabawki z mechanizmem elektrycznym lub elektronicznym

              Przyrządy do nadzoru i kontroli

              1. Czujniki dymu

              2. Regulatory ciepła

              3. Termostaty

              4. Urządzenia pomiarowe używane w gospodarstwie domowym

              Automaty do wydawania

              1. Automaty do wydawania napojów gorących

              2. Automaty do wydawania butelek lub puszek z zimnymi i gorącymi napojami

              3. Automaty do wydawania produktów stałych

              4. Automaty do wydawania pieniędzy - bankomaty

              5. Inne wydające wszelkiego rodzaju produkty

              Baterie i akumulatory

              1. Baterie i akumulatory ołowiowe

              2. Baterie i akumulatory niklowo-kadmowe

              3. Baterie alkaliczne

            • W karnawale czas na bale

            • W dniach 7 - 8 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy.
              Dzieci z przedszkola i klas 1 - 3 bawiły się w godzinach popołudniowych.  Wszystkie zdecydowały się wystąpić w przebraniach. Jedne wybrały postacie z bajek - księżniczki, królewny, rycerze, Czerwony Kapturek, Pszczółka Maja, inne -  bohaterów z gier, piosenkarza, piłkarza, policjanta. Przy dźwiękach muzyki uczniowie wzięli udział w różnych konkursach i zabawach. Dużym zainteresowaniem cieszył się salon piękności. Najciekawsze stroje karnawałowe zostały wyróżnione nagrodami przygotowanymi przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski. Każde z dzieci dostało drobny upominek w nagrodę za świetną zabawę.
              Drugiego dnia przyszedł czas na zabawę karnawałową dla uczniów klas 4 -8. Uczniowie mogli zatańczyć taniec belgijski, makarenę, wziąć udział w zabawie z krzesełkami oraz zadedykować klasie, nauczycielom lub wybranej osobie, piosenkę. Wybrano również Królowąi Króla Balu. Aby umilić zabawę rodzice przygotowali wiele smakołyków. Kiedy czas zabawy dobiegł końca uczniowie z żalem opuszczali szkołę.
              No cóż...kolejny bal karnawałowy już za rok!

            • Konkurs Eko Choinka

            • Dwoje naszych uczniów z klas ósmych - Miłosz Dryla i Aurelia Olszańska wzięli udział w wojewódzkim konkursie na Eko Choinkę organizowanym przez Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu.

              Aurelia Olszańska z klasy 8a uzyskała I miejsce i tytuł laureata, natomiast Miłosz Dryla z klasy 8b otrzymał wyróżnienie.

              12 stycznia 2023 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród w siedzibie organizatora.Opiekunami uczniów były panie Agnieszka Buryło oraz Katarzyna Tomczyk-Raba