• Aktualności

            • Hej kolęda, kolęda...

            • Wspólne kolędowanie jest pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś i łączy pokolenia. Kontynuując świąteczną tradycję 21 grudnia odbyło się w naszej szkole wspólne kolędowanie. Zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu utalentowanych uczniów. Wszystkie klasy od I do VIII, a także  odziały przedszkolne zaprezentowały wybraną przez siebie kolędę. Razem z nami zaśpiewali goście, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Szkoła rozbrzmiała dźwiękami bożonarodzeniowych utworów. Nastrój spotkania podkreśliła piękna scenografia.

              Wspólnym kolędowaniem weszliśmy w najpiękniejszy okres Świąt Bożego Narodzenia. Życzyliśmy sobie wzajemnie, by w tę nadchodząca świętą noc Miłości, noc Przebaczenia, noc kiedy ,,Bóg się rodzi, moc truchleje” narodzona Boża Dziecina błogosławiła Nam na każdy dzień Nowego Roku, aby narodzone Dzieciątko zesłało łaskę zdrowia, nadziei, spokoju wewnętrznego, a Święta były prawdziwym duchowym, chrześcijańskim przeżyciem i spełnieniem nieustannego dążenia człowieka do szczęścia.     

            • Kiermasz Bożonarodzeniowy

            • Ożywienie spowodowane rozpoczęciem Kiermaszu Bożonarodzeniowego zauważył każdy, kto przekroczył próg naszej szkoły 14 grudnia. 

              Na małej sali gimnastycznej zgromadzono elementy dekoracji bożonarodzeniowych i wypieki z deserami, chleby babuni, drożdżówki, makowce, serniki i pierniczki.

              Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się pyszne kakao przygotowane przez panią Bernadettę Serwańską i panią Anię Stoch-Badylę. Uczniowie z samorządu sprzedawali zgromadzone przedmioty i zebrali 3368 zł, które przekazano na ręce skarbnika Rady Rodziców pani Haliny Pszonak.

              Nieoczekiwanie duży odzew dzieci, rodziców i nauczycieli dowodzi, że takie akcje są elementem budowania dobrych relacji między nami. Wszyscy czuliśmy, że działamy dla wspólnej sprawy i mieliśmy ochotę to czynić z nieprzymuszonej woli.

            • Akcja „Dzieci Dzieciom”

            • Jak co roku przedszkolaki z Oddziałów Przedszkolnych przyłączyły się do działań wolontariatu w naszej szkole. W ramach akcji „Dzieci Dzieciom” przedszkolaki przygotowały piękne kartki z życzeniami świąteczno – noworocznymi, które zostały przekazane do Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu. Dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe, że dzięki temu mogą sprawić komuś przyjemność.

            • Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Lema - w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            •   2 grudnia br. odbył się w naszej szkole konkurs o Stanisławie Lemie, pisarzu utworów science fiction, żyjącym w latach 1921-2006. 

                Test dotyczył  najważniejszych wydarzeń z życia twórcy oraz treści i wymowy wybranych dwóch jego utworów. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas VI-VIII.

                Wyniki przedstawiają się następująco:

              I miejsce - Kacper Daraż, kl. VIII a - 47 pkt.

              II miejsce - Julia Harłacz, kl. VII - 32,5 pkt.

              III miejsce - Miłosz Dryla, kl. VIII b - 30,5 pkt.

                Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, dla których zostały przygotowane ciekawe nagrody.

                Wszystkim zaś uczniom dziękujemy za rozwijanie zainteresowań, pogłębianie swojej wiedzy literackiej, kształcenie pamięci, doskonalenie interpretowania utworów literackich. Pamiętajcie, że zrobiliście to dla siebie; umiejętności, które rozwinęliście, zaprocentują…          
                Wszyscy uczestnicy konkursu pokazali, że potrafią zrobić coś nieobowiązkowego, że umieją być ambitni, potrafią stawiać sobie w życiu cele - a każdy wie, że są to rzeczy bezcenne. 

            • Konkurs „NAJPIEKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA”

            • Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy szkolny konkurs plastyczny na kartkę świąteczną.

              Celem konkursu było przybliżenie tradycji ręcznego wykonywania kartek świątecznych.

              Spośród dostarczonych na konkurs kartek bardzo trudno było wyłonić laureatów, bowiem stworzenie prac wymagało od każdego rzetelności, sumienności i ogromnego zaangażowania.

              Najważniejsze kryteria, jakimi kierowała się komisja w ocenie kartek to: estetyka pracy, oryginalny pomysł, ciekawa kompozycja, samodzielność wykonania, a także nakład pracy.

              Po burzliwych  naradach jury konkursowe postanowiło nagrodzić następujących autorów prac:

              Kategoria pierwsza: Przedszkole - Klasa 1 – 3

              1 miejsce –WOJCIECH KIELAR

              2 miejsce – MARCELINA WIELGUS

              3 miejsce – AMELIA SKŁADAN i MAJA WOJTASZEK

               

              Kategoria 2: Klasy IV - VIII

              1 miejsce – ZUZANNA LESZCZAK

              2 miejsce – AURELIA OLSZAŃSKA

              3 miejsce – JULIA URBAN

               

              Kategoria trzecia: Mistrzowie (Rodzice)

              1 miejsce – NATALIA KIELAR

              2 miejsce – WIOLETA WIELGUS

              3 miejsce – AGATA PAWŁOWSKA – JASIŁEK

               

              Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, zaś laureatom serdecznie gratulujemy!

            • 224. rocznica urodzin wielkiego polskiego poety - Adama Mickiewicza - gazetka szkolna w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            •   Na korytarzu naszej szkoły na początku grudnia br. została umieszczona gazetka informacyjna dotycząca życia i twórczości jednego z wielkich polskich wieszczy narodowych - Adama Mickiewicza.

                24 grudnia br. przypada kolejna rocznica urodzin poety okresu romantyzmu, powstała więc graficzna prezentacja w związku z harmonogramem rocznicowym wybranych polskich poetów i pisarzy.

                Wystawa zawiera portrety twórcy z różnych okresów jego życia, skrócony życiorys, listę dzieł poety oraz mało znane ciekawostki biograficzne. Warto się z nią zapoznać!

                Warto także sięgać po uniwersalne i ponadczasowe utwory naszego mistrza słowa, które ciągle uczą, bawią i wychowują. To Adam Mickiewicz jest autorem omawianych obecnie w szkole tekstów obowiązkowych w kl. IV - VIII takich jak: ballada "Powrót taty", "Pani Twardowska", "Świtezianka", wiersze patriotyczne "Reduta Ordona" czy "Śmierć pułkownika", dramat "Dziady cz. II", wreszcie - epopeja "Pan Tadeusz".

            • Taniec

            • 5 grudnia w naszej szkole mieliśmy okazję podziwiać umiejętności tancerzy z jarosławskiej szkoły tańca towarzyskiego "Takt" pani Marzeny Przytockiej.
              Na sali gimnstycznej goście zaprezentowali tańce standardowe i latynoamerkańskie. Wystąpiły pary taneczne:
              Michał Mazur z Adrianną Blok
              Dominik Tamsout z Katarzyną Grąz
              Janek Golisz z Martyną Basisty
              Wojciech Grąz z Adelą Świeciarz

              Z przyjemnością oglądaliśmy uczennicę klasy VI Kasię Grąz i jej brata Wojciecha - ucznia klasy I. Serca nam rosły i duma nas rozpierała z powodu tego, że pośród nas są osoby zdobywające złote medale na konkursach tanecznych. Lekkość i gracja ruchów zachwyciła wszystkich widzów. Wiemy, że z tańcem jest jak z jazdą na rowerze, zwłaszcza pod górkę: zupełnie nie widać wysiłku kolarza. Tancerze wyglądają na takich, którzy fruwają nad podłogą. I to jest mistrzostwo! Ileż godzin należało ćwiczyć w mozole, ciągle powtarzać ... i jeszcze ... i jeszcze...
              Szczere brawa na zakończenie występu podkreśliły uznanie publiczności. Oczekujemy więc kolejnych pokazów w naszej szkole. Na ręce rodziców p. Agaty Grąz i p. Pawła Grąza składamy podziękowania za organizację tego spotkania.
              Gratulujemy i sądzimy, że dzięki temu występowi choć kilka osób pomyśli o tym, by szukać swoich dróg, poznawać nowe i cieszyć się chwilami spędzonymi na pokonywaniu siebie.

            • Nam Henryk Sienkiewicz patronuje

            • 2 grudnia uczennice naszej szkoły pojechały do Nienadówki, by odebrac dyplomy laureatów i wyróżnienia  w konkursie literackim "Nam Henryk Sienkiewicz patronuje". Ze 104 prac uczestników wyłoniono 17 laureatów i wyróżnienia, spośród których pięć osób  z naszej szkoły zyskało uznanie komiski konkursowej.

              Tytuły laureatów uzyskały:

              uczennica kl. V - Alicja Buryło (opiekun Jolanta Modras)
              uczennica kl. VI - Katarzyna Grąz (opiekun Izabela Olejarz)
              |uczennica kl. VIIIa - Zuzanna Leszczak (opiekun Jolanta Modras)
              uczennica kl. VIIIb - Amelia Pszonak (opiekun Izabela Olejarz)

              Wyróżnienie zdobyła:

              uczennica kl VI - Oliwia Kędzior (opiekun Izabela Olejarz)

              Należy nadmienić, że na powyższej liście znalazły się osoby, które już drugi raz zdobyły tytuł laureata. Są nimi Zuzanna Leszczak i Amelia Pszonak. Szkoda, że są w ósmej klasie. Może pokusiłyby się w następnym roku o jeszcze jeden tytuł. Mamy nadzieję, że w szkołach do których trafią, też będą zdoobywać laury zwycięzców. A może usłyszymy o nich kiedyś ...A może, będąc w księgarni, zobaczymy znajome nazwiska ...

            • Spotkanie ze Świętym Mikołajem

            •         7 grudnia do naszej szkoły przybył Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na gościa.  Mikołaj odwiedził na początku dzieci z Oddziałów  Przedszkolnych, następnie spotkał się z uczniami klas I - III. Już od samego rana przedszkolaki i starsze dzieci nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja.  Dzieci  z każdej grupy wiekowej powitały gościa wierszami i piosenkami, które wcześniej przygotowały. Na koniec po zapewnieniach, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w szkole, Mikołaj obdarował je prezentami. Po wykonaniu zdjęć w pięknej świątecznej scenerii dzieci podziękowały za prezenty i pożegnały Świętego Mikołaja. Spotkanie z niezwykłym gościem sprawiło wszystkim dużo przyjemności, uśmiechu i zabawy.

            • Wystawa prac plastycznych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

            •  W połowie listopada br. na głównym korytarzu naszej szkoły zostały zaprezentowane plakaty wykonane przez uczniów klasy VI po omówieniu obowiązkowej lektury J. J. R. Tolkiena pt. "Hobbit, czyli tam i z powrotem".

               Poprzez swe prace plastyczne uczniowie zinterpretowali powieść fantasy, wyrażając te treści i takie sensy utworu, które najbardziej zapadły im w pamięć, które wywarły na nich największe wrażenie.

               A warto zauważyć, że utwór Tolkiena niesie ze sobą wiele wartości - bardzo uniwersalnych i ponadczasowych. Mimo iż podczas lektury książki czytelnik przenosi się do przeszłości, w świat istot fantastycznych takich jak np. elfy, czarodzieje, hobbici, krasnoludy czy gobliny, dostrzega aktualne prawidłowości rządzące światem ludzi, w postawach i decyzjach nierealnych stworzeń widzi możliwe decyzje nas samych - żyjących w XXI wieku. Można powiedzieć, iż również wszechobecna w utworze magia nie przeszkadza realistycznie interpretować tej powieści. Podobnie jak bohaterowie książki i dziś ludzie, narody mają do wypełnienia misje, stykają się z przepowiedniami, natura może im pomóc w działaniach lub być groźnym przeciwnikiem, a cywilizacja nie zawsze bywa sprawiedliwa i dająca pełnię szczęścia.

               Powieść znanego angielskiego pisarza podobała się uczniom, została zrozumiana
              i wydaje się, że skłoni wielu z nich do bardziej przyjaznego spoglądania na książki mogące być nie tylko skarbnicą pięknych idei i życiowych wskazówek, ale także zapomnianą już niestety formą rozrywki. Wielu się o tym przekonało. Spróbujcie i Wy!

            • Akcja „Polakom na Ukrainie”

            • Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz okres zimowy stanowić będą ciężką próbę dla całej Ukrainy, ale także poważne wyzwanie dla Polaków zamieszkujących tereny, przede wszystkim wschodniej Ukrainy. Trwająca od wielu miesięcy wojna drastycznie wpłynęła na poziom życia obywateli Ukrainy, wśród których żyją dziesiątki tysięcy naszych rodaków, a ich sytuacja materialna z roku na rok ulega pogorszeniu.

              Dlatego wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem przy wsparciu Grupy Kapitałowej „Specjał” organizujemy zbiórkę produktów spożywczych, które trafią do polskiej społeczności z Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic oraz innych miejscowości.

              Zapraszamy Państwa serdecznie  do włączenia się w akcję „Polakom na Ukrainie”. Zbiórka odbędzie się w dniach od 1 do 12 grudnia br. Aby pomoc przybrała najbardziej efektywny charakter, prosimy o przekazywanie produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Zebrane artykuły przekażemy naszym rodakom w tygodniu poprzedzającym okres Świąt Bożego Narodzenia.

              Formy przekazania zebranych produktów: dostarczenie osobiste do Szkoły Podstawowej w Kramarzówce

              Termin: 9.12.2012