• Dokumenty

          • Regulamin nauczania zdalnego

          •  

            Regulamin zdalnego nauczania

            w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika

            w Kramarzówce

             

             

             

            § 1

             

             

            Sposób i tryb realizacji zadań szkoły w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania:

             

              1. W czasie ograniczenia funkcjonowania szkoły ( 26.10.2020-08.11.2020) , związanym

            z zagrożeniem epidemiologicznym, nauka w klasach I-III odbywa się stacjonarnie, natomiast nauka w klasach IV-VIII jest realizowana na odległość,

              1. Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić nauczycieli, uczniów i rodziców, w jaki sposób będzie wyglądała nauka w czasie nauczania zdalnego.
              2. Zajęcia dydaktyczne w formie zdalnej w klasach IV-VIII odbywają się w czasie rzeczywistym zgodnie z planem lekcji. Zajęcia odbywają się poprzez aplikację Zoom oraz dziennik elektroniczny Librus. ( min 50% lekcji odbywa się na żywo, pozostałe są prowadzone przy wykorzystaniu e-dziennika lub innych  komunikatorów).  Do zajęć prowadzonych przez nauczyciela bezpośrednio z uczniami                   z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zalicza się także kontakt telefoniczny                     z uczniem, rozmowy z uczniami na czacie tekstowym, na forum dyskusyjnym, prowadzenie korespondencji mailowej lub za pośrednictwem innych dostępnych form komunikowania się na odległość.
              3. Godziny rozpoczęcia zajęć są takie same jak, jak w warunkach szkolnych. Lekcja on Line trwa od 30 do 45 minut.
              4. Wszystkie lekcje wynikające z ramowych planów nauczania będą odbywać się na odległość,
              5. Nauczyciel może prowadzić również lekcje za pomocą odpowiednich platform, wykorzystując połączenia głosowe lub głosowo-wizyjne,
              6. Uczniowie, którzy nie mogą wziąć udziału w lekcji on line, zobowiązani są do zapoznania się z materiałem danej jednostki lekcyjnej oraz uzupełnienia notatki - tak jak                  w przypadku nieobecności na lekcjach stacjonarnych,
              7. Formy pracy z uczniami z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego czy posiadającego opinie poradni psychologiczno-pedagogicznej powinny uwzględniać zalecenia wynikające z w/w dokumentów (m.in. dostosowanie wymagań edukacyjnych),
              8. Nauczyciel wspomagający uczestniczy w lekcjach on line wg planu lekcji obowiązującego w kl. 5, z uczniem komunikuje się za pomocą czatu (tłumaczy mu zadania, podpowiada, udziela wskazówek i podpowiedzi przy rozwiązywaniu zadań, pisze która strona, ćwiczenie). Poprzez dziennik Librus może wysyłać dodatkowe materiały dotyczące przerabianych treści na poszczególnych przedmiotach. Po zakończonych lekcjach nauczyciel wspomagający kontaktuje się z uczniem oraz rodzicami i wyrównuje braki (np. pomagać w rozwiązywaniu zadań domowych). NW jest w stałym kontakcie z nauczycielami przedmiotów i wychowawcą danej klasy. zajęcia rewalidacyjne odbywają się on line.
              9. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjne, dydaktyczno-wyrównawcze, odbywają się on Line według obowiązującego planu lekcji.
              10. Zajęcia rozwijające zainteresowania i  uzdolnienia zostają zawieszone.
              11. Praca biblioteki szkolnej pozostaje bez zmian.
              12. Odrabianie lekcji i zapoznanie się przez ucznia z zadanym materiałem jest obowiązkowe dla każdego ucznia. Jeśli uczeń ma problem z dostępem do komputera czy Internetu, to fakt ten należy zgłosić do wychowawcy klasy, celem ustalenia innej formy dostarczenia niezbędnych materiałów. Następnie wychowawca jest zobowiązany zgłosić taką informację dyrektorowi szkoły i ustalić z poszczególnymi nauczycielami formę przekazania materiałów do nauki- wychowawca informuje o tym fakcie nauczycieli uczących w danej klasie, którzy są zobowiązani do przygotowania w ciągu dwóch dni materiałów edukacyjnych       i ich przesłania do sekretariatu. Pracownik sekretariatu drukuje materiały, które może odebrać rodzic/prawny opiekun  w sekretariacie szkoły po wcześniejszym telefonicznym umówieniu odbioru w szkole.
              13. Rodzice i nauczyciele zostaną poinformowani o ustaleniach dotyczących realizacji kształcenia na odległość w odrębnych komunikatach zamieszczonych w dzienniku elektronicznym Librus.
              14. Uczniów i pracowników szkoły przebywających na terenie szkoły obowiązuje reżim sanitarny i obowiązek przestrzegania wdrożonych procedur bezpieczeństwa.

             

            §2

            Sposób  współpracy dyrektora z nauczycielami i koordynowania przez niego współpracy z uczniami i rodzicami:

             

                1. Dyrektor szkoły koordynuje współpracę nauczycieli z uczniami i rodzicami,
                2. Wszystkie problemy zgłaszane przez uczniów czy rodziców powinny być zgłaszane do dyrektora szkoły,
                3. Nauczyciel zobowiązany jest do regularnego odczytywania wiadomości wysyłanych przez dyrektora  poprzez e-dziennik Librus, maila, wiadomość sms oraz poprzez komunikatory internetowe. W przypadku choroby o nieobecności w pracy powiadamia dyrektora szkoły, który za nauczyciela wyznacza się zastępstwo.
                4. Nauczyciel pracując zdalnie jest w stałej gotowości do pracy i w każdej chwili może zostać wezwany do szkoły, w celu realizacji zadań powierzonych mu przez dyrektora szkoły.
                5. Możliwe jest przeprowadzanie zebrania rady pedagogicznej na odległość, za pomocą wyznaczonej przez dyrektora platformy komunikacyjnej (obecność nauczycieli podczas takiej rady pedagogicznej będzie sprawdzona poprzez odczytanie listy i zapisanie przez protokolanta obok nazwiska uczestnika obecności podczas takiego spotkania),
                6. Wychowawca utrzymuje stały kontakt z uczniami i rodzicami ze swojej klasy. O każdym zgłaszanym przez rodziców i uczniów problemie powinien bezzwłocznie zawiadomić dyrektora szkoły,
                7. Każdy nauczyciel powinien być dostępny dla uczniów i rodziców w czasie, kiedy jego lekcja jest wpisana w tygodniowy plan pracy poszczególnych klas, i jest zobowiązany do odpowiedzi na pytania zadawane przez uczniów i rodziców poprzez e-dziennik czy inne komunikatory, na których ustalił sposób kontaktu z uczniami i rodzicami,
                8. Uczniowie mają prawo zadawać pytania do zamieszczonych tematów i zadań, a nauczyciel powinien na każde z nich odpowiadać i pomóc uczniowi opanować zadany materiał,
                9. Nauczyciele zobowiązani są do dokumentowania realizacji pracy zdalnej i innych zadań powierzonych mu przez dyrektora szkoły oraz realizacji zadań statutowych szkoły niezbędnych do funkcjonowania i organizacji placówki.
                10. Dokumentowanie realizacji godzin pracy nauczycieli i monitorowanie edukacji zdalnej odbywać się będzie za pomocą dziennika elektronicznego Librus, materiały zamieszczane i przesyłane uczniom , wpisy w dzienniku zajęć.
                11. Przeprowadzone w danym dniu lekcje on line oraz zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, korekcyjno – kompensacyjne i rewalidacyjne on line nauczyciel odnotowuje w zakładce „Dodatkowe godziny nauczyciela”, wpisując: datę, tematy, czas trwania oraz kategorię. W przypadku zajęć dodatkowych dołącza listę uczniów biorących udział w zajęciach on line.
                12. Tygodniowe rejestry będą podstawą do rozliczenia zrealizowanych godzin pracy zdalnej przez nauczyciela.
                13. Uczniowie uczestniczą w zajęciach punktualnie. Są do nich przygotowani – mają zeszyty i pomoce dydaktyczne oraz włączone głośniki, mikrofony i kamery, chyba że nauczyciel poprosi o ich wyłączenie. Brak kontaktu z uczniem podczas lekcji traktowany jest jako nieobecność.
                14. Rodzice są proszeni o regularne przeglądanie informacji zamieszczonych przez nauczycieli w e-dzienniku lub innej formy komunikacji ustalonej przez nauczyciela lub wychowawcę klasy.

             

            §3

            Kontrola uczestnictwa ucznia w zajęciach

             

            1. Każdy nauczyciel ma obowiązek kontrolowania, czy uczeń lub jego rodzic odczytuje wiadomości z wysłanymi zadaniami do pracy zdalnej.

            2. Jeśli w ciągu dwóch dni uczeń lub rodzic nie odczyta wiadomości, nauczyciel prowadzący zajęcia jest obowiązany do poinformowania o tym fakcie wychowawcę klasy.

            3. Wychowawca podejmuje próbę kontaktu z rodzicami ucznia, co odnotowuje                          w dzienniku Librus w zakładce „Kontakty z rodzicami”.

            4. Po nieudanej próbie kontaktu z rodzicami wychowawca klasy informuje Dyrektora                    o braku realizacji materiału nauczania przez ucznia.

            5. W przypadku, kiedy choroba ucznia uniemożliwia mu naukę, rodzice informują o tym fakcie wychowawcę klasy, a ten nauczycieli. Po skończonej chorobie uczeń uczestniczy                         w zajęciach i w miarę możliwości realizuje zaległy materiał.

            1. O nieobecności ucznia na lekcji zdanej informuje rodzic / opiekun prawny poprzez dziennik elektroniczny Librus, podając przyczynę nieobecności.  Usprawiedliwienie nieobecność ucznia powinno nastąpić w ciągu 4 kolejnych dni.

             

             

            §4

            Sposób dokumentowania realizacji zadań szkoły:

             

             

            Nauczyciel zobowiązany jest do:

            1. Regularnego odnotowania tematu lekcji w każdym dniu wynikającym z planu lekcji, co będzie traktowane jako potwierdzenie obecności w pracy,
            2. Zamieszczenia informacji o sposobie przeprowadzenia przez niego lekcji, czy zadania prac  w e-dzienniku.
            3. Odnotowania w dzienniku Librus w terminarzu planowej lekcji, planowanego sprawdzianu, kartkówki czy innej formy sprawdzenia wiedzy uczniów.
            4. Obecności na zebraniach rady pedagogicznej (prowadzonych stacjonarnie i on-line)
            5. W ciągu 7 dni od powrotu do szkoły uzupełnienia papierowej wersji dokumentacji przebiegu nauczania.

             

            §5

            Sposób monitorowania postępu uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy

            i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów oraz rodziców w postępach ucznia w nauce i uzyskanych przez niego ocenach:

             

            Nauczyciel dostosowuje treści i metody nauczania, uwzględniając potrzeby edukacyjne                          i możliwości psychofizyczne dzieci i uczniów, w tym dzieci i uczniów objętych kształceniem specjalnym, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju lub uczęszczających na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze,

              1. system oceniania w klasach 4 – 8:
            • ocenianiu podlegają różne rodzaje zadań, wskazane przez nauczyciela;

             

            • nauczyciel informuje ucznia, które zadanie będzie ocenione i na jaką wagę;

             

            • nauczyciel ustala wagę ocen w skali 1-3, oceny te wpisywane są do dziennika Librus  z kategorią „nauczanie zdalne”;
            • w przypadku niemożliwości wykonania zadania ze względów technicznych uczeń jest zobowiązany do powiadomienia nauczyciela o takim problemie przed datą oddania (wysłania) zadania.
            • uczeń ma jednokrotną możliwość poprawienia zadania, za które otrzymał ocenę niedostateczną po uzgodnieniu formy i terminu z nauczycielem.
              1. ocena zachowania za okres zdalnego nauczania wystawiona będzie według nowych kryteriów i uwzględniać będzie:
            • rzetelne wywiązywanie się z obowiązków, tzn. terminowe realizowanie zadań

             

            • systematyczne uczestnictwo w komunikacji z nauczycielem (regularne odbieranie wiadomości)

             

            §6

            Sposoby komunikowania się z rodzicami i przekazywania informacji

             

            Dyrektor szkoły wyznacza w okresie nauki zdalnej następujące sposoby komunikacji:

             

              1. dziennik elektroniczny stały kontakt nauczycieli z rodzicami poprzez dziennik Librus informacje zwrotne
              2. kontakt telefoniczny nauczycieli i wychowawców klas z rodzicami
              3. możliwość konsultacji on-line
              4. kontakt osobisty w bezpiecznych warunkach w godzinach pracy szkoły

             

             

             

             

             

            §7

            Realizacja zadań pedagoga w okresie edukacji zdalnej

             

            Dyrektor szkoły wyznacza pedagogowi szkolnemu koordynowanie związanych z:

             

            1. realizacją obowiązku nauki poprzez uczniów w czasie nauczania zdalnego

             

            1. wspieranie uczniów w pokonywaniu przeszkód i trudności oraz barier związanych edukacją zdalną
            2. prowadzenie edukacji prozdrowotnej w okresie zagrożenia epidemiologicznego
            3. koordynowanie działań wychowawców i nauczycieli związanych z realizacją dostosowań treści programowych dla uczniów z opiniami i orzeczeniami, dostosowania warunków edukacyjnych
            4. realizowania zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym zajęć specjalistycznych: rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, wspierających-kompetencje społeczne
            5. realizacji innych powierzonych działań statutowych szkoły, w tym realizacji działań związanych z ewaluacja szkolnego programu profilaktyczno-wychowawczego
            6. udzielanie konsultacji i prowadzenia dyżurów telefonicznych dla uczniów i rodziców

             

             

            § 8

            Postanowienia końcowe

            1. Regulamin może ulec modyfikacji.

             

            1. Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem 26.10.2020r.