• Nasz profil

• Historia

•  Szkoła Podstawowa w Kramarzówce w obecnym budynku, jako placówka oświatowa mieści się od 1971 roku. Dnia 13 czerwca 1971 r. odbyła się uroczystość oddania nowego budynku szkoły, której nadano imię wielkiego Polaka i uczonego - Mikołaja Kopernika. Dyrektorem szkoły wówczas była Pani Klementyna Dachnowicz. Placówka jako jednostka państwowa w zupełności odpowiadała potrzebom środowiska oraz władz szkolnych. Jednak z biegiem lat budynek ulegał systematycznemu zużywaniu się i niszczeniu, co jest naturalną koleją rzeczy, przy tak dużej ilości uczniów, a fundusze na bieżące remonty były bardzo znikome.

Dlatego po przejęciu budynku przez Urząd Gminy w Pruchniku z dniem 1 stycznia 1996 roku, pierwszą czynnością, jaka została wykonana, a wynikająca z konieczności był kapitalny remont dachu, ponieważ oryginalny (stropodach) w wielu miejscach przeciekał. Nowy dach wykonany został w profesjonalny sposób, pokryty został blachą, co nadało szkole nowego, lepszego wyglądu. W następnej kolejności gruntowego, a właściwie kompleksowego remontu wymagała instalacja centralnego ogrzewania, którą przeprowadzono i placówka otrzymała nowoczesny system grzewczy, sterowany czujnikami zewnętrzymi, połączonymi z komputerem.

W 1999 roku dyrektorem szkoły został Pan Jacek Włoch, który kontynuował starania dotyczące remontu budynku. W wyniku współpracy pomiędzy władzami szkoły, a Urzędem Gminy w latach 2000 - 2002 szkoła przeszła gruntowny remont, co w bardzo dużym stopniu zmieniło jej funkcjonowanie oraz wygląd.

W okresie tym klasy otrzymały nowe posadzki, wykładziny oraz kolory, nadające szkole swój niepowtarzalny, specyficzny klimat. Na korytarzach, schodach i holach położono terakotę, zmodernizowano kuchnię - wykładając ją płytkami, zakupiono odpowiedni sprzęt (lodówkę, zmywarkę, kuchenki gazowe, szafki), przystosowując je pod wymogi sanepidu. W szkole zostały wymienione wszystkie okna i drzwi, wyremontowano ubikacje uczniów, które wyłożono płytkami, a w miesiącach wakacyjnych 2003 roku, szkoła została docieplona, co w dużym stopniu wpłynęło na ekonomię jej funkcjonowania i obniżyło koszty utrzymania obiektu.

W szkole funkcjonuje kuchnia, w której do roku 2008 gotowane były posiłki w formie zup dla większości szkół w gminie. Od 2008 roku w dniach nauki w szkole posiłki dla uczniów są dowożone przez firmę cateringową.

Na uwagę zasługuje fakt, iż w w/w okresie w wyniku staran dyrektora szkoły dwa razy pozyskano fundusze z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, za które wspólnie z posiadanymi środkami finansowymi szkoły utworzono i wyposażono pracownię komputerową.

W ostatnich kilku latach zakupiono wiele pomocy oraz sprzętu m.in. w wyniku komponentu B2 edukacja, który przy poparciu władz Gminy, był realizowany i bardzo korzystnie wpłynął na funkcjonowanie placówek, pozwalając na doposażenie szkoły w potrzebne pomoce oraz na przeszkolenie nauczycieli podnosząc ich kwalifikacje.

Baza szkoły to budynek, w którym znajduje się 7 klas, 1 pracownia komputerowa, kuchnia ze stołówką, biblioteka, Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM), sala klasy zerowej, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, 4 ubikacje, kotłownia oraz magazynki gospodarcze. Teren wokół szkoły jest ogrodzony. W obrębie szkoły mieści się trawiaste boisko wielofunkcyjne, boisko do siatkówki oraz kort tenisowy.

Obecnie w szkole pracuje 12 nauczycieli. Wspólnie z oddziałem "0" i Punktem Przedszkolnym uczęszcza do niej 179 dzieci. Swoje zadania dydaktyczne szkoła realizuje zgodnie z podstawami programowymi, zatwierdzonymi przez MENiS, w oparciu o własne doświadczenia i spostrzeżenia. Praca dydaktyczno-wychowawcza jest trudna i ciężka. Jednakże szkoła to nie tylko budynek, czy wyposażenie, ale przede wszystkim młodzież. Dlatego całe grono pedagogiczne czyni starania, aby podnosić poziom edukacyjny uczniów i jak najlepiej przygotować ich do dalszej nauki.